1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çalışma Bakanlığından Memura Başarı Değerlendirme Taslağı
Çalışma Bakanlığından Memura Başarı Değerlendirme Taslağı

Çalışma Bakanlığından Memura Başarı Değerlendirme Taslağı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 22 Şubat 2017 tarihinde yayımlamış olduğumuz Kamu personeli rejimi değişikliğine ilişkin olarak, Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanmış olan memura başarı değerlendirme yönetmeliği taslağı açıklama..

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 22 Şubat 2017 tarihinde yayımlamış olduğumuz Kamu personeli rejimi değişikliğine ilişkin olarak, Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanmış olan memura başarı değerlendirme yönetmeliği taslağı açıklamasında bulundu. Bu açıklamaya göre memurun değerlendirmesi nasıl yapılacak.

Kamu personel reformu 657 sayılı devlet memurunun başarı değerlendirmesine ilişkin olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden duyuruya çıkan kamu personelinin başarı değerlendirmesine ilişkin olarak ( Genel Yönetmelik Taslağı ) ile ilgili olarak yapılan açıklamanın tam metninin açıklamasını açıklayalım.

Kamu personel rejimi değişikliğinde ön görülen memurun başarı değerlendirme raporunu Devlet Personel Başkanlığı hazırlamış olup Genel Yönetmeliği erken açıklaması kamuoyunun bilinçlenmesi ve kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Kamu personelini zan altında bırakmamak ve yanlış anlaşılmaların önene geçeceğinden açıklamada sakınca bulmuyorum diyen Bakan Müezzinoğu.

Genel Yönetmelik Taslağına göre : Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin çalışma güvencesi bu taslak ile daha güçlendirildi. Buna göre memur değerlendirme raporu 1-  ( Amirlerce verilecek notlar izleme formuna dayanacak olup gerekçeli olacak.) 2- Alt derece memurlar bir üst derece amirleri tarafından değerlendirilecek. 3- Üst derece memurlar ise en yakın alt derece memurlar tarafından değerlendirilecek. 4 – Kamu hizmetinden yararlanan vatandaşlar ve iş yerinde görev yapan arkadaşları değerlendirme ölçütlerinde belirli ölçülerde katkı sunacaklar.

Başarı puanının düşük olması : Sebebi ile memur bağlı bulunduğu kurumun hizmet içi eğitimlere alınarak, başarısız sayılan personelin eksikliğine göre eğitimlere tabi tutulacak. Başarısız personeller eğitimleri sonrasında başarısızlıkları devam etmesi halinde ise kurum içerisinde başarısını ispat edebileceği görevlerde değerlendirmeye alınacaktır.

Başarılı kamu personeli : 1- Yurt dışı görevlendirmelerin’ de 2- Görevde yükselmelerde 3- Kurum içi insan kaynakları planlaması alanlarında 4- Görevlerinde kişisel gelişim imkanları desteklenmesi sağlanacağı taslakta yer almıştır.

Performansa dayalı ödeme : Yönetmeliğine göre Devlet Personel Başkanlığınca hazırlandığı taslakta performansa dayalı memura ödeme yer almamaktadır, denildi. Hazırlanan bu taslağa göre 657 sayılı Devlet Memurları başarı puan değerlendirmesinde memurun görevine son verilmesi hakkında bir bilgiye yer verilmemiştir. Taslak yönetmeliği memuru, amirin iki dudağı arasında bırakmamaktadır.

Kamu Personel Rejimi değişikliğine dair haberimiz için Tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.