Çalışma Bakanlığını Taşeronlara Zam Önerisi Netleşti

Çalışma Bakanlığını Taşeronlara Zam Önerisi Netleşti

Bu ayın sonunda başlaması beklenen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri öncesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın taşeronlara zam önerisinin netleşmeye başladığı iddia ediliyor.

Pandemi dolayısıyla 3 ay süre ile ertelenen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin bu ay sonunda başlaması ve 31 Ekim tarihine kadar sonlandırılması bekleniyor.  Bu görüşmelerde ise 2017 yılında kadroya geçen 900 bin taşeronlar için çok büyük önem arz ediyor. Çünkü 3 senedir yüzde 4 oranında zam alan işçiler bu görüşmelerde hak kayıplarının telafi edileceği oranda bir zam almayı bekliyor. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde birçok konu üzerinde anlaşma zemini aranacakken bunlar içinde en çok ön plana çıkan ise zam oranı oluyor. Kulislerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından önerilecek zam oranının netleştiği haberleri geliyor.

Bakanlığın Önerisi Yüzde 12 Olacak

Kulislerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yüzde 10 ile 12 arasında bir zam önerisinin geleceği ifade ediliyor. Fakat Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından önerilecek bu oranın sendikalar tarafından kabul görmesi beklenmiyor. Son 3 sende enflasyon oranı altında zam alan 900 bin taşerondan kamuya geçen işçinin 3 yıllık mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla yüzde 20 oranında bir zam yapılmasını talep ediyor.

Sendikalar tarafından hazırlanan raporda 2017 yılından itibaren taşeron olarak çalışırken kadroya geçen 900 bin işçinin enflasyon karşısında kayıplarının yüzde 20’ye yaklaştığı ifade ediliyor. Bu sebeple yüzde 20’nin altında gelecek tüm tekliflerin taşeron işçileri geriye götüreceği ifade ediliyor. 

Pazarlıklar Uzun Sürecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile işçi sendikaları arasında ki zam teklifleri arasında yaklaşık yüzde 10’luk bir fark olmasından dolayı bu ay sonunda başlaması planlanan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin oldukça yoğun bir şekilde geçmesi bekleniyor. Ayrıca kadroya geçen taşeronlar kadrolu kamu işçileri arasında ki sosyal ve özlük hakları farklılıklarının da giderilmesi yönünde yoğun görüşmelerin yaşanması bekleniyor. Uzmanlar taraflar arasında ki görüşmelerde anlaşma ihtimalinin oldukça düşük seviyede olduğunu ifade ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.