Camiler Ne Zaman Açılacak? Cuma Namazı Kılınacakmı?

Camiler Ne Zaman Açılacak? Cuma Namazı Kılınacakmı?

Yeni tip korona virüs Covid 19 sebebi ile getirilen kısıtlamalar kapsamında aylar önce ibadete kapatılan camilerin ne zaman açılacağı merak konusu olmuştu.

Pandemi sürecinde alınan yerinde kararlar ve kısıtlamalar sayesinde yaşanan olumlu gelişmeler sebebi ile başlayan normalleşme sürecinde gerekli tedbirler alınarak normale dönmeye başlayan sosyal yaşama camilerin açılması da eşlik ediyor.

Milyonlarca müslümanı ilgilendiren açıklamaya göre; yarın camiler açılıyor ve cuma namazı uygun olan camilerde kılınabilecek. Camilere gidecek vatandaşları yeni kurallar bekliyor. Camilerde korona virüsü sebebiyle alınan önlemler kapsamında namazlar kılınabilecek. 

Normalleşme sürecinde camilerde uyulacak yeni kurallar İçişleri Bakanlığı tarafından camilere gönderilen genelge ile duyuruldu.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından camilere gönderilen genelge kapsamında, cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacak. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için cami ve mescitler açık tutulacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olan vatandaşlar ile hastalık belirtileri taşıyanlara evlerinde kalmaları konusunda gerekli uyarı ve bilgilendirmeler yapılacak.

Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek. Cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacak.

Camilerde Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak. Abdest ve benzeri ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilerek cami ve mescitlere gelinmesi konusunda cemaate gerekli bilgilendirmeler ve uyarılar yapılacak.

Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi bez maske kullanması zorunlu olacak. Maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecek.

Cuma namazı, valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek (il/ilçe müftülüklerinin tespitleri kapsamında) yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde kılınabilecek.

Cami bahçesi/avlularının yeterli olmadığı yerleşim yerlerinde il/ilçe müftülerinin teklifi ilçelerde kaymakamlar, illerde ise valilerin onayı ile uygun görülen açık alanlarda, alınacak tedbirler çerçevesinde cuma namazı kılınabilecek.

İl ve İlçe bazında hangi camilerde Cuma namazı kılınacağı İl müftülüklerinin internet sitelerinde yayımlanmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.