1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ceviz Kilo Aldırır İddiası Çürüdü
Ceviz Kilo Aldırır İddiası Çürüdü

Ceviz Kilo Aldırır İddiası Çürüdü

Barselona’da gerçekleştirilen WAHA adlı araştırma ile cevizin kilo aldırdığı ve obeziteye neden olduğu yönündeki iddialar çürütüldü.

A+A-

Beslenmeye Dahil Edilebilir
Loma Linda Üniversitesi ile Barselona Klinik Hastanesi işbirliği ile gerçekleştirilen araştırmada günlük ceviz tüketiminin insan sağlığına etkileri araştırıldı. Cevizin yağlı olması nedeniyle kilo alımına neden olduğu yönündeki iddialar araştırmanın temel konusu oldu. ancak yapılan araştırmalar günlük 300 kaloriye kadar tüketilecek cevizin kilo alımını olumsuz etkilemediği tespit edildi. 

Yapılan bu araştırmada ceviz yiyen kişiler ile yemeyenler arasındaki kilo ilişkisi temel alındı. Buna göre ceviz yiyenlerin sağlıksız bir kilo alma eğilimi içerisinde olmadıkları belirlendi. Ayrıca cevizin içerisinde bulunan minerallerin insan sağlığına olumlu etkisi de düşünüldüğü zaman sağlığa zararı yerine faydası olduğu görülecektir. Ancak kararından fazla yapılan tüketimler de insan sağlığını tabi ki olumsuz etkileyecektir. Bu sadece cevize özel bir durum değildir. Diğer tüm besinlerde de böylesi bir durum söz konusudur. 

Bir yıllık süre ile yapılan bu deneme araştırması ile elde edilen bulgular neticesinde cevizin kilo alımına neden olduğuna ilişkin bir ize rastlanmadı. Bu ön çalışmaya ek olarak ilerleyen zaman dilimi içerisinde yeniden çalışmalar yapılabilir. Bu çalışmalar ile birlikte konunun daha da netlik kazanacağını ifade edebiliriz. Ancak sağlık sorunu olan kişilerin ceviz tüketimi konusunda doktorlarına danışmaları gerektiğini de hatırlatalım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.