1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Çevre Görevlisi Olmak İsteyenler İçin Sınav Açıldı
Çevre Görevlisi Olmak İsteyenler İçin Sınav Açıldı

Çevre Görevlisi Olmak İsteyenler İçin Sınav Açıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevre kirliliğini denetlemek için çevre görevlisi sınavı açıldı. Bakanlığın yayınlaması üzerine başvuru yapıp bu belgeyi alanlar devlet kadrolarında veya görevlendirmeleri ile iş sahibi olabilecek.

A+A-

Kimler Sınava Girebilir?

2019 yılında yayınlanan Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmelik gereğince çevre kirliliğine neden olabilecek olaylar ya da işletmeler denetlenecektir. Bu denetimler ise çevre yönetimi hizmeti yeterlilik belgesi sahiplerince yapılacaktır. Söz konusu belgeyi almak isteyenler bakanlığın açtığı bu sınavda başarılı olmalıdır.

Çevre yönetimi hizmeti yeterlilik belgesi almak için ilk kez sınav açılmıştır. Bu nedenle adaylar pek çok ayrıntıyı merak ediyor. Öncelikle bu sınava üniversitelerin mühendislik bölümlerinden, fen fakülteleri ile fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden mezun olanlar ile veterinerlik fakültelerinden mezun olanlar katılabilecektir. Yapılacak olan sınavda 100 üzerinden 70 alan adaylar başarılı olacaktır.

Sınava Hazırlık;

Bu sınav şu ana kadar ilk kez uygulanacağından sınav soruları ve içeriği hakkında herhangi bir örnek yoktur. Dolayısıyla bakanlık adaylar için doküman hazırlayacaktır.

Sınavı kazanmak isteyen adaylar için eğitimler verilecektir. 16-17-18-19-20 Mart 2020 tarihlerinde bakanlık tarafından eğitimler verilecektir. Eğitime katılmak isteyen adaylar 600 lira ücret ödeyecektir. Bu eğitim için belirli bir kontenjan ayrılmıştır. Kontenjanın dolması halinde başvurular kapatılacaktır.

Sınava girecek olan adaylar Temel Çevre Eğitimi ve Çevre Mevzuatı Eğitim Ders Notları ile sınava hazırlanabilecektir. 13 Mart 2020 tarihinden itibaren www.tucev.org adresinden bu notlara ulaşmak mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum