1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ceza Almış Olan Memurlar da Emekli Olabiliyor
Ceza Almış Olan Memurlar da Emekli Olabiliyor

Ceza Almış Olan Memurlar da Emekli Olabiliyor

Tutukluluk veya mahkumiyet almış olan bir memurun emekli olup olamayacağı konusu merakla cevabı aranan sorular arasında yer alıyor.

A+A-

Kamu personeli olarak kurum ve kuruluşlarda hizmet veren her personel için, çalışma hayatlarının sonlandırılması kararı alındıktan sonra hayati öneme sahip olan süreç, kamu personeli memurun emekli olması sürecidir. Memurlar da ne zaman emekli olabilirim sorusunu gündeme getirmeye devam ediyor.

Kamu çalışanlarının bu süre zarfında, kamuda hizmet verdiği seneler boyunca kanunen hak ettikleri emekli ikramiyeleri konusunda, tutukluluk ve mahkumiyet gibi özel durumlarda prosedür ve yönetmelikte farklılıklar bulunmaktadır.

Kanunen genel çerçevede Kadın için 20 veya erkek için 25 yıldan az hizmeti bulunan memurun emekli olabilmesi için istisnai bir durum vardır. Bahsi geçen durumda 15 hizmet yılını tamamlayan ve 61 yaşını dolduran kadın ve erkek memur emeklilik hakkı teslim edilmektedir.

İstisnai durumun devam ettiği mahkumiyet halinde ise kanuna göre; mahkumiyet veya tutukluluk durumları emeklilik talebinde bulunmaya mani bir durumu teşkil etmez ve tutuklu ya da mahkum olan bir kamu personelinin hizmet + yaş şartını sağlaması halinde, müracaatları akabinde emekliliklerini talep edilmesi kanunen hak olarak verilmektedir.

Konu hakkında belirleyici hükümlere sahip olan maddeler uyarınca ilgili kurumlarca memurun görevine son verildiğinde, işbu memurun memurluk öncesinde veya memurluktan sonra sigortalı veya bağ-kurlu çalışması olduğunda emekli ikramiyesi ödenmeyeceği belirtilmektedir.

Beyan edilen bu istisnai durumların dışında ise göreve son verilmiş olan memurun tüm hizmetleri sadece memurluk hizmet süresi kadarsa, ilgili memurun tutuklu olması ya da mahkumiyet kararı alması halinde bile memurluk hizmet sürelerine emekli ikramiyesi ödeneceği açıkça beyan edilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.