1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. CHP'den Kadrolu Taşeron İşçilerin Haklarına İlişkin Kanun Teklifi
CHP'den Kadrolu Taşeron İşçilerin Haklarına İlişkin Kanun Teklifi

CHP'den Kadrolu Taşeron İşçilerin Haklarına İlişkin Kanun Teklifi

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko tarafından kamuya geçen işçilerin haklarına ilişkin kanun teklifi verildi.

A+A-

Teklifte neler var?
Kadroya geçen taşeron işçilerin ücretleri ile mali ve sosyal hakları için hazırlanan kanun teklifi TBMM Başkanlığına verildi. Beko tarafından kanun teklifi verildikten sonra açıklama yapıldı. 

Sunduğu kanun teklifinin yasalaşması ile artık kamuya alınan işçilerin farklı iş kollarında yer almayacağını söyledi. Yeni iş sözleşmesi yapılmasının önündeki engelin de ortadan kalkacağını belirtti. Böylece 2020 yılını beklemeden yeniden toplu sözleşme yapılabilecek. Merkezi yönetimler ve yerel yönetimlerde çalışan işçilerden kadroya geçen işçiler Yüksek Hakem Kurulu toplu iş sözleşmesine tabi olmayacak. Değişiklik sonrası kadrolu işçiler eski kadrolu işçiler için imzalanan kamu toplu iş sözleşmelerine tabi olabilecek. Teklif mecliste görüşülecek. 

İşsizlik fonu işçiler içindir
Açıklamada kamu bankalarına İşsizlik Fonu içinden para aktarıldığı iddialarına değinildi. Beko işsizlik fonunun işsiz kalan işçiler için bir can simidi görevi gördüğünü ve işçiler için kutsal bir para olduğunu belirtti. Bu yüzden kimsenin bu paraya el uzatmamasını istedi. İşsizlik fonunun işsiz kalan işçinin hakkı olduğunu söyledi.

İşsizlik fonunun varlık fonuna aktarılmasının anayasaya aykırı olduğunu söyledi. Türk-İş ve Hak-İş’in ekonomik krize karşı sessiz kaldığı iddialarını yanıtlayan Beko, bu iki konfederasyonun yakın zamanda ekonomik krize karşı çıkacaklarını düşündüğünü belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum