Çin Krizi, Türkiye İçin Fırsat Oldu

Çin Krizi, Türkiye İçin Fırsat Oldu

Dünya pazarına en çok ürün satan Çin ile olan ticaretin azalmasından dolayı Türkiye’nin dış ticaret hacmi arttı.

Tekstil ve Turizmde Artış Yaşanıyor

Çin’de yaşanan koronavirüs vakaları tüm dünyayı alarma geçirdi. Virüsten korunmak isteyenler Çin’le sadece ulaşımı değil, iletişim ve ticareti de kesti. Çin’den alınamayan ürünlerin alternatifi olarak ise diğer ülkelere yönelim oldu. Türkiye de bu olaydan kar elden eden ülkeler arasında yerini aldı.

Promosyon ürünlerinde Çin’den iptal edilen siparişler Türkiye’ye yöneldi. 2020 yılında Türkiye’nin 45 milyar lira ihracat yapması hedefleniyordu. Ancak bu olaydan sonra siparişlerin yüzde 50 artması bekleniyor. Bu nedenle 2020 yılında 60 milyarlık ihracat hedefleniyor.

Dünya ülkeleri ürün arayışında içinde ve tedarik sıkıntısı yaşanıyor. Türkiye bu durumu lehine çevirmeye çalışıyor. Üretimi arttırıp, dünyaya pazarlayarak ihracat hacmi de arttırılacaktır. Tekstil ve hazır giyim ürünlerinde Türkiye’ye olan talepler şimdiden oldukça artış kaydetti. Elektronik ve matbaa ürünlerinde de siparişleri şimdiden artış kaydetti. 

E-İhracatta Talep 5 Kat Arttı

Dünya piyasalarında ürün sıkıntısı yaşanırken, e-ihracatta talep 5 kat arttı. Özellikle Çin’den meyve ve sebze alan ülkeler artık alışverişini kesti. Taze meyve ve sebze talepleri Türkiye’ye yöneldi. Ülkemiz dünya üzerinde taze sebze ve meyve ihracatında ikinci sırada yer alıyor. İlk sırada ise Polonya bulunuyor. Çin vakasından sonra Türkiye, dünya lideri olmayı hedefliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.