1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cinsel Suçlardan Hüküm Giyenler Memur Olamayacak
Cinsel Suçlardan Hüküm Giyenler Memur Olamayacak

Cinsel Suçlardan Hüküm Giyenler Memur Olamayacak

MHP İstanbul Milletvekili olarak Meclis’te yer alan İsmail Faruk Aksu, devlet memuru olma şartları arasına cinsel suçlardan hüküm giymemiş olmak şartının eklenmesi için teklif verdi.

A+A-

Genel Kurul’da Görüşülecek
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda kimlerin memur olacağı kimlerin olamayacağı ayrıntılı bir şekilde tarif edilmiştir. 48. Maddede hangi suçlardan mahkum olanların memur olamayacakları sıralanmıştır. Ancak bu suçlar arasında cinsel suçlardan mahkum olanlar sayılmamıştır. İşte bu suçların da dahil edilmesi için MHP milletvekili İsmail Faruk Aksu kanun teklifi verdi. Verilen kanun teklifi Meclis Genel Kurulu’nda oylanacak ve kabul edilmesi halinde yürürlüğe girecektir. 

Aksu tarafından verilen teklife göre çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki ile cinsel taciz suçlamaları nedeniyle hakkında soruşturma açılmış ve hüküm giymiş kişiler memur olamayacak. Bu suçların affa uğraması veyahut da kişi hakkında memnu hakların iadesi kararının verilmesi durumlarında dahi kişinin memur olması mümkün olmayacaktır. 

Düzenlemenin kabul edilmesi için çoğunluğun bu yönde bir oy kullanması gerekiyor. Aksi takdirde düzenleme kabul edilmeyecek ve yasalaşamayacaktır. Genel Kurul’da oy çokluğu ile kabul edilmesi durumunda ise Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak ve ardından da Resmi Gazete’de yayınlanacaktır. Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanacaktır. Daha önceden bu suçlardan mahkum olanlar arasından memur olanlar var ise bu kişileri yeni yasa etkilemeyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum