Çipli Kimliklerin Özellikleri

Çipli Kimliklerin Özellikleri

Çipli kimlikler eski kimliklere göre pek çok avantaj sağlıyor. Peki, bu avantajlar nelerdir?Kredi Kartı Olarak Kullanılabilir...

Milyonlarca kişi çipli kimliklerini almış olsa da halen bu kimliklerin eski kimliklerden farkı bilinmiyor. 40 milyon vatandaş cüzdanında çipli kimlikleri taşıyor ve kağıt cüzdan gibi kullanıyor. Kurumların elektronik doğrulama sistemine geçmesi ile kimlik doğrulama için kullanılabilecektir. Bankalar uzaktan kimlik doğrulama yapabilecektir. Kredi işlemleri için kimlik kullanılabilecektir. Uzun vadede bütün kartların yerine kimlikler kullanılabilecektir. 

Bankaların müşterisi olunmasa bile para transferi ya da kredi kullanılması mümkündür. Alışveriş esnasında kimlikler ile ödeme yapmak mümkün olacaktır. Kimlik doğrulama ve e-imza kullanımı ile güvenli bir şekilde banka işlemleri yapılabilecektir. 

Parmak izi, PIN ve dijital sertifika, dijital fotoğraf gibi unsurlar kullanılarak kimlik doğrulama yapılabilmektedir. 
Şu anda ülkemizde 210 milyon adet kredi kartı kullanılmaktadır. 80 milyon nüfus olduğu düşünülürse herkesin çok sayıda kredi kartı vardır. Çipli kimliklerin kullanılması ile bu kredi kartları da kullanımdan kalkacaktır. Yabancı ödeme altyapısı hazırlanırsa yurtdışında da kimlikler kullanılabilir. 

Bu Özellikler Ne Zaman Gelecek?
Çipli kimlikleri almak için vatandaşlar Nüfus Müdürlüklerine başvurularını yapıyorlar. Başvurusu kabul edilen kimlikler kişinin adresine gönderiliyor. Böylece eski kimlikler kullanıma kapatılarak yeni kimlikler kullanıma açılıyor. Çipli kimlikler oldukça özellikli olsa da henüz gerekli olan teknolojik altyapı hazır olmadığı için kullanım alanları sınırlıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.