1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Çocuk Bakıcılarına 1000 Liraya Yakın Teşvik Ödemesi Yapılıyor
Çocuk Bakıcılarına 1000 Liraya Yakın Teşvik Ödemesi Yapılıyor

Çocuk Bakıcılarına 1000 Liraya Yakın Teşvik Ödemesi Yapılıyor

Hükümetin, kadınları iş hayatında daha aktif ve etkin rol alabilmeleri için hayata geçirdiği desteklerden birisi olarak kadınlara ve çocuk bakıcılarına ödenen paralar önemli rakamlara ulaşıyor.

A+A-

İstihdam seferberliği kapsamında işsizlik ile mücadele ederek, güncel toplum hayatında daha fazla insanın daha fazla rol alarak en etkin şekilde hem çalışma hayatına katılabilmesi için hem de ekonomiye ve katma değer üretimine destek sağlamak için hükümetin uyguladığı çalışmalar devam ediyor.

Hemen her ay farklı destek paketleri ile yeni kapılar açan ve işveren ile personel arasındaki bürokraside kolaylık ve ödemelerde esneklik sağlayarak teşvik ile destek ödemeleri yapan bakanlık uygulamaları kapsamında çocuk bakıcılarına da önemli rakamlarda destek veriliyor.

Yapılan açıklamalara göre; kadınların hem iş veren olarak hem de bakıcı olarak iş bulabilmeleri için verilen devlet desteği kademeli olarak 960 liraya kadar çıkabiliyor.

Buradaki amaç gündelik yaşamda ev hanımlarının ekonomiye katılmalarından ziyade; nitelikli iş gücünün artması ve hayat standartlarında profesyonel yaşamdan mahrum kalınmaması olarak belirtiliyor.

Eğitimli ve nitelikli olarak çocuk bakım eğitimine ve tecrübesine sahip olan nitelikli bakıcıların sistem içerisinde daha etkin rola alabilmeleri için ve maaş farkından dolayı tecrübesiz kişilere mesleklerini kaybetmemeleri için devlet teşviki olarak verilen ücret; doğrudan bebek sahibi anne aracılığı ile takdim ediliyor ve kadınlar kayıtlı ve eğitimli bakıcılardan istifade edebilmek için 32 ay süre ile bu hibeden yararlanabiliyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.