1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuklar İçin Büyük Tehlike Orta Kulak İltihabı
Çocuklar İçin Büyük Tehlike Orta Kulak İltihabı

Çocuklar İçin Büyük Tehlike Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabının çocuklar üzerinde çok daha tehlikeli ve kalıcı etkilerinin olabileceği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır

A+A-

Ülkemizde artık yeni doğan işitme taramaların daha profesyonel ve etkili bir şekilde yapılmaya başlanması sonucu işitme kaybına sebep olan noktalar çok daha önceden tepsi edilerek gerekli tedavilere biran önce başlanabilmektedir.

Bu sayede birçok işitme sorunun erken müdahale edilmesi sonucunda ise yüzde 60’ın üzerinde bir tedavi başarısı sağlanabilmektedir.

Orta Kulak İltihabının Çocuklarda Yol Açtığı Sorunlar

Orta kulak iltihabı da özellikle bebekler ve küçük çocuklar için gerekli tedavi yapılmadığında ortaya kalıcı sorunlar çıkabilmektedir. Duyma kaybı yaşayan bebekler ve çocuklarda görülen en önemli sorun konuşmayı öğrenmede yaşanan sıkıntılardır. Bu durum çocuğun ilerideki tüm hayatını olumsuz etkileme riski oldukça fazladır.

Bu sorunla karşılaşan çocukların ileri yaşamlarında başarısızlık, sosyal hayattan uzaklaşma, içe kapanıklılık, iletişim kuramama ve kendini rahat ifade edememe gibi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Hatta yetişkinlik çağında bile bu durum etki etmektedir.

Orta Kulak İltihabı Tedavisi Zor ama Önlenmesi Kolay Bir Hastalıktır

Bu rahatsızlığın görülmesi halinde tedavi süresi zor ve zaman gerektirmektedir. Ama özellikle anne babalar çocuklarında oluşan orta kulak iltihabının erken fark edersen işitme sorununa yol açmadan tedavi edilebilmektedir. 
Kızamık, kızamıkçık, menenjit gibi aşıları anne babalar tarafından mutlaka yaptırılmalı ve iç kulağa toksin etki yapan ilaçların kullanılmaması konusunda oldukça dikkat etmelidirler. Bu sayede hastalığın önüne geçilmesi şansı artmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.