Çok Tartışılan Hibrit Eğitim Modeli

Çok Tartışılan Hibrit Eğitim Modeli

Okulların açılacağı 31 Ağustos tarihinin giderek yaklaşması ile birlikte eğitim camiasında yoğun tartışmalara neden olan Hibrit modelini sizler için inceledik.

Hibrit eğitim modeli esas itibari ile pandemi öncesinde de uygulanan karma bir eğitim modeli olarak biliniyor. Bu eğitim modelinde teknolojinin etkin ve verimli kullanımı öne çıkıyor. Bu süreçte dersler önem seviyesine ve özelliklerine göre uzaktan eğitim ya da yüz yüze eğitim olacak şekilde planlanıyor. Bu eğitim modelinde öğrenciler 2 grubu ayrılıyor. Bir grup okulda yüz yüze eğitim görürken diğer grup aynı anda uzaktan eğitim görüyor. Bu noktada yüz yüze eğitim görülecek derslerin sayısal ve uygulama ağırlıklı dersle olurken uzaktan eğitim görülen derslerin ise sözel ağırlıklı dersle oluyor.

Bu hibrit eğitim modeli sayesinde öğrenciler hem daha az kalabalık sınıflarda ders görüyor hem de teknolojiyi de etkin bir şekilde kullanmış oluyor. Ülkemizde uygulanması düşünülen hibrit eğitim modeline göre ise öğrenciler 2 gruba ayrılarak haftanın 3’er günü okullara gelmesi planlanıyor. Bu noktada ilk grup Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri okula gelirken diğer grup ise Salı, Perşembe ve Cumartesi okula gelecek. Her grup ise diğer 3 gün online eğitime tabi tutulacak.

Hibrit Modelin Uygulanması Önündeki Engeller

Son dönemde vaka sayılarının tekrar artış göstermesi ile birlikte okulların tamamen yüz yüze açılmasının artık çok zor bir ihtimal haline geldiği ifade ediliyor. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin üzerinde en çok durduğu Hibrit eğitim modelinin Türkiye’de uygulanması noktasında çok önemli zorluklar bulunuyor.

Bu zorlukların en önemlisi ise sınıfların 2’ye bölünmesi halinde bile sınıf mevcutlarının sosyal mesafe kuralını uygulama noktasında oldukça kalabalık olmaya devam edeceği olarak gösteriliyor. Ayrıca uzaktan eğitim noktasında öğrencilerin bir türlü istek ve katılım anlamında yeterli düzeye gelmemesi ise diğer bir sorun olarak ön plana çıkıyor.

Ayrıca cumartesi günü okulların açık olmasının büyük bir sorun teşkil edebileceği ön görülüyor. Bu sebeple bazı eğitimciler hibrit eğitim modelinde grupların hafta içi 2’şer gün okula gitmeleri ortada kalan bir günde ise sınıfların dezenfekte edilmesi önerisinde bulunuyor. Ayrıca vaka sayısının 2 binli sayıları görmesi durumunda ise hibrit eğitim modelinde bile riskin oldukça fazla olacağı ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.