Corona Virüs Rekoru Moralleri Bozdu

Corona Virüs Rekoru Moralleri Bozdu

Tüm dünya genelinde normalleşme süreci tüm hızıyla devam ederken dünya genelinde dün açıklanan corona virüs sayılarında ki rekor moralleri oldukça bozdu.

Corona virüs pandemisi ne yazık ki etkisini kaybetme yerine her geçen gün çok daha tehlikeli bir boyuta ulaşıyor. Bu noktada dün itibariyle 9 Temmuz dünya corona virüs rakamları tehlikenin ne denli büyük olduğunu ve riskin artarak devam ettiğini ortaya koyuyor. 9 Temmuz 2020 dünya geneli istatistiki verilerine göre 223 bin 189 vaka sayısına ulaşılarak bir günde görülen en yüksek pozitif vaka sayısına ulaşıldı. Özellikle ABD’de vaka sayısının 60 bini geçmesi ülkede büyük şok etkisi yarattığı görülüyor.

Dünya genelinde başta, ABD, Brezilya ve Hindistan olmak üzere salgın kontrol edilemiyor. Bu ülkeler dışında Rusya, İran, Günay Afrika ve tüm Güney Amerika kıtası genelinde virüsün durdurulamadığı belirtiliyor. Pek çok sağlık uzmanı bunun daha birinci dalga olduğunu ve eğer vaka sayılarının bu şekilde devam etmesi durumunda Corona virüs ikinci dalganın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Dünya genelinde toplam vaka sayısının 12,5 milyona dayandığı görülürken pandemi dolayısıyla dünya genelinde hayatını kaybeden kişi sayısının 560 bine dayandığı görülüyor.  Bu noktada ülkemizde binli rakamlar da bir seyir olmasına rağmen riskin oldukça büyük olduğu ön görülüyor.

İkinci Dalga Riski Son Derece Arttı

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri ülkeleri önlemleri gevşetme ve kaldırma anlamında oldukça aceleci davranmakla suçluyor. Son açıklanan rekor vaka sayısı ile birlikte son bahar aylarında ikinci dalga riskinin artık hiç olmadığı kadar yakın bir ihtimal olduğu ifade ediliyor.

Özellikle virüste yaşanan ve yaşanmaya devam edecek mutasyonla birlikte ikinci bir dalganın ilkine göre çok daha hızlı yayılacağı ve ölümcül olacağı uyarıları yapılıyor. Bu durum Ülkemiz içinde büyük bir risk oluşturmaya devam ediyor.

1 aydır binli seviyelerde devam eden vaka sayısının büyük bir risk oluşturduğu ifade ediliyor. Eğer bu rakamların 2 haneli seviyelere hızlı bir şekilde çekilememesi durumunda olası bir ikinci dalga durumunda Türkiye’nin de büyük oranda etkilenebileceği belirtiliyor. Bu sebeple yetkililer vatandaşlarımızı maske takma ve sosyal mesafeye uyma konusunda çok hassa davranmaları gerektiğini ısrarla belirtiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum