Cumhurbaşkanı Erdoğan AYM Gereğini Yapmalıdır Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan AYM Gereğini Yapmalıdır Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme dair olan soruları yanıtladı. Erdoğan, AYM gereğini yapmalıdır açıklamasında bulundu. Açıklama üzerine AYM üyeliği nasıl sona erer gündem konusu oldu.

13 Ekim 2020 tarihinde yaşanan olay nedeni ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk kez konuştu. AYM Üyesi Engin Yıldırım'ın 'Işıklar yanıyor' paylaşımı üzerine yaşanan hadisenin yankıları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşımla ilgili 'AYM Başkanı ve heyeti gereğini yapmalıdır' açıklaması yaptı. Açıklamanın içeriğine göre AYM üyeliğinin sona ermesi konusunu gündeme getirdi.

Anayasa Mahkemesi Üyesi Engin Yıldırım, dün akşam mahkeme binasının bir fotoğrafını "Işıklar yanıyor" sözleriyle paylaşmıştı.

Yıldırım'ın Twitter hesabından yaptığı paylaşım 'darbe iması'nda bulunduğu gerekçesiyle tepkilere neden olmuştu.

Paylaşıma ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk defa konu açıklamasında bulundu.

AK Parti grup toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "talihsiz" olarak nitelendirdiği açıklama için, "Burada özellikle bireysel bir tweet olarak değerlendirmek doğru olmaz. 'Çalışıyoruz, ışıklarımız' yanıyor ifadesiyle bir bütünü ifade eden kollektif yapıyı ifade eden bir yaklaşım söz konusu" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yıldırım'ın özrü hatırlatılarak kendisine yöneltilen soruya verdiği "Bunu AYM Başkanı ve heyeti düşünmelidir. Ortada böyle bir tablo varsa gereğini de onlar yapmalıdır" yanıtı görevden almanın hangi şartlarda mümkün olduğu sorusunu gündeme getirdi.

Anayasa'nın 147. maddesinde yer alıyor. 12 yıl için seçilen AYM üyeleri 65 yaşında emekliye ayrılıyorlar. Emeklilik yaşı gelmeden görev süresi dolan üyelerin başka görevde çalışmaları kanunla düzenleniyor.

Görevin sonlanması iki halde mümkün oluyor. Birincisi üyenin hakimlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir suçtan dolayı hüküm giymesi halinde. Bu durumda üyelik kendiliğinden sona eriyor.

Diğer ise görevini sağlık bakımından yerine getiremeyeceğinin kesin olarak anlaşılması halinde. Bu durumda da Anayasa Mahkemesi üye tamsayısının salt çoğunluğunun kararı gerekiyor.

Anayasa Mahkemesi'nin 15 üyesi bulunuyor. Sağlık gerekçesiyle görevin sonlanması için 8 üyenin oyu gerekiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.