Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik faiz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan dün yapılan görüşmelerin ardından faiz konusu hakkında kritik bir açıklama geldi. Erdoğan faiz politikalarında istikrar sağlanacağı ve düşük faiz kararının devam edeceği bilgisini ilan etti.

Türkiye genelinde gözler kabine toplantısı öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmelerden çıkacak sonuçlara odaklandı. Eğitimden ekonomiye kadar birçok alanda karar alınan görüşmelerde kritik politikaların da belirlendiği iddia edildi.

“Rekora İmza Attık”

Yapılan açıklamalarda; dünya genelinde devam eden politik kaosa rağmen başarılı politikaların uygulandığını belirten Erdoğan; “Küresel belirsizliklere rağmen ihracatta 80 milyar doların üzerine çıkarak bir rekora imza attık. Maruz kaldığımız çok yönlü saldırılara rağmen ekonomimiz attığımız kararlı adımlarla 2019'un son çeyreğinde yeniden güçlü politikasına döndü.” Açıklamasında bulundu.

Faizler Düşmeye Devam Edecek!

Önceki Merkez Bankası yönetimi sürecinde tecrübe edilen ve kur manipülasyonları ile yaklaşık 2,5 TL oranında yükseliş sergileyen dolar tarafında alınan tedbirlerden dolayı faizlerin yükseltilmesi sürecine başlanmıştı.

Bu karara karşı çıktığını her fırsatta beyan eden Erdoğan için düşük faiz politikasında ısrar edilmesi gerektiği fikri ön plana çıkarken; Erdoğan’ın kendi yaptığı açıklamada; “Kur saldırıların etkisiyle %24'e çıkan Merkez Bankası politika faizi %8.25 seviyesine indi. Hamdolsun daha da düşecek İnşallah.” İbarelerine yer verildi.

Akdeniz’de Anlaşmazlıklar Devam Ediyor

Koronavirüs süreci dahilinde siyasal gündem olarak ön plana çıkmayan fakat herhangi bir çözüm üzerinde mutabakata varılmadığı için önemli bir sorun olarak büyümeye devam eden Doğu Akdeniz sorunu için “Anlaşmazlıkların diyalog yoluyla ve hakkaniyet temelinde çözümü için biz her zaman varız ve hazırız.” Açıklamalarına yer verilirken; aynı zamanda Lübnan'da meydana gelen patlama sebebiyle dost ve kardeş Lübnan halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan; yardımlar için takipçi olunacağını da beyan etti.

Turizm ve ekonomi alanlarında yurt dışı entegrasyonlarının arttığına dikkat çeken Erdoğan; yıllık otomobil satışı 2002 yılında 91 bin adet olduğu ve  bu rakamın 2016'da 756 bine kadar çıktığını; 2023 sürecinde ise bu rakamın daha da artış göstermeye devam ettiği bilgisine yer verildi.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum