Cumhurbaşkanı EYT’liler İçin Talimat Verdi

Cumhurbaşkanı EYT’liler İçin Talimat Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT’lilerin durumunun araştırılması için talimat verdi.

Komisyon Kuruldu
EYT’liler Derneği başkanı olarak görev yapan Gönül Boran Özüpak, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Vekili ile görüştüklerini açıkladı. Görüşmede EYT’lilerin tüm sorunlarının masaya yatırıldığını aktaran Özüpak, sorunlarını bizzat Cumhurbaşkanı’na aktarmak istediklerini de ifade etti. Özüpak bu görüşmede EYT’liler için bir araştırma komisyonu kurulduğunu öğrendiğini de açıkladı. Bu komisyon tarafından EYT’liler hakkında akademik bir çalışma yapılacak ve ardından da gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak. 

Cumhurbaşkanlığı yetkilileri ile görüşme gerçekleştiren Özüpak, bu görüşmenin tarihi nitelikte olduğunu ifade etti. 24 Haziran seçimlerine giden süreçte oldukça etkili bir rol oynayan EYT’liler o tarihlerde görmezden gelinmiş ve kesin bir dille geri çevrilmişlerdi. Bu tarihten önce ve sonra mücadelelerinden bir an olsun vazgeçmeyen EYT’liler birçok ilde konferanslar ve mitingler düzenledi. Adeta büyük bir takipçi kitlesine ulaşan EYTliler seçimi etkileyecek bir sayısal çoğunluğa da sahip oldular. İşte bu durum muktedirler tarafından da dikkate alınmalarını gerektirdi. 

Hakkımızı İstiyoruz
Emeklilikte yaşa takılanlar sadece ama sadece hakkı olanları istediklerini ifade ediyorlar. Zira daha önceden emeklilik şartları belirlenmişken sonrasında şartların değiştirilmesi oyun esnasında kuralların değiştirilmesine benzetilmektedir. İşte bu nedenle kazanılmış hakkın kaybedilemeyeceği ifade edilmektedir. Bu konuda her ne kadar iktidar partisi mesafeli bir şekilde yaklaşmış olsa da şimdilerde konunun üzerine eğilmeye başladığını göstermektedir. 

EYT’lilerin geri çevrilmesindeki en önemli nedenlerin başında elbette ki ekonomik sebepler gelmektedir. Zira EYT’lilerin emekli edilmesi ile devletin bütçesinden büyük bir miktarda para çıkışı gerçekleşecektir. Bu da maddi açıdan bir kayıp yaşanmasına neden olacaktır. Fakat EYT’liler devletin kasasından çıkacak olan paranın çok da fazla bir para olmayacağını ifade ediyor. Dolayısıyla bu konuda incelemeler hükümet tarafından yapılacak ve ortaya çıkan rakamlar doğrultusunda bir değerlendirme yapılacaktır. Yakın zamanda EYT ile ilgili önemli gelişmeler olmasına da olası gözüyle bakılmaktadır. Eğer herhangi bir gelişme ya da açıklama olursa sitemizden anlık olarak takip ederek haberleri en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
45 Yorum