Cumhurbaşkanına Çağrı: İşçi Alımlarında Özel Şartlar Olmasın

Cumhurbaşkanına Çağrı: İşçi Alımlarında Özel Şartlar Olmasın

Türkiye genelinde milyonlarca kamu personeli adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyor. İşçi alımı ve personel alımı için özel başvuru şartlarının kalkmasını talep eden adaylar destek bekliyor.

Ülke genelinde birçok alanda kamu kurum ve kuruluşları dahilinde kamu personeli olmak isteyen ve kariyer planlamasını bu yönde yapan adaylar için bazı özel durumlarda talep edilen başvuru şartları olumsuzluk meydana getiriyor.

Özellikle kamu kurumları ilanları ile İŞKUR iş ilanları bünyesinde yayımlanan personel alımı, kamu işçisi alımı ve geçici işçi alımı ilanlarında talep edilen özel başvuru şartları, yaş şartları ve ikmet şartları gibi kriterler, birçok vatandaşı iş bulma kaygısı ile karşı karşıya bırakıyor.

Adaylar Başvuru Kriterlerinde Değişiklik İstiyor!

Özellikle istihdam başvuru kılavuzlarında yayımlanan ve yaş şartı olarak kayıtlara geçen başvuru kriterlerinin keskin bir şekilde aday elediği biliniyor. 35 yaş şartı sınırı üzerinde kalan adayların iş bulma imkanının oldukça düşmesi ile birlikte birçok aile ve aday süreçten hem maddi hem de psikolojik olarak olumsuz etkileniyor.

Sosyal sonuçlara da yol açan bu durumun telafi edilebilmesi için; adayların mesleki bilgilerine, tecrübelerine ve yeteneklerine öncelik verilmesi ve yaş şartı olarak belirleyici şekilde yer aln genel başvuru şartının kaldırılması yönünde yetkili mercilerden destek bekleniyor.

İkamet Şartı

Türkiye İş Kurumu tarafından yayımlanan ve il bazında görev tayini bekleyen adaylar için sunulan ilan bilgilerine göre birçok alımda adaylardan ilçe sınırları dahilinde ikamet şartı talep ediliyor.

Son 6 içerisinde bulunulan ilçede ikamet etme zorunluluğu bulunan alımların da birçok adayı mağdur ettiği bilinirken; adaylar yaş ve ikamet öncelikli ilanların revize edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Herkesten Başvuru Alınmalı!

Söz konusu problemin çözümü için adayların talepleri doğrultusunda, her adayın eğitim ve yetenekleri doğrultusunda uygun olunması takdir de her ilana başvuru yapması gerektiği konusunda görüş beyan ediliyor.

Adaylar özel başvuru şartları dahilinde yaş ve ikamet şartı ile elenmek yerine, yetenek ve eğitimlerine göre kura usulü ile yapılacak alımlara doğrudan başvuru yapmak ve hakketmeleri halinde iş sahibi olmak istiyor.

Adaylar yaş ve ikamet şartına göre değil; mesleki bilgi ve tecrübelerine göre seçilmek isterken; söz konusu konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek bekliyor ve konunun yakın bir zaman içerisinde çözüme kavuşmasını bekliyorlar.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum