1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cumhurbaşkanı’nın Talimatı Bizi Mutlu Etti, EYT’de Hükümet Müjdesi
Cumhurbaşkanı’nın Talimatı Bizi Mutlu Etti, EYT’de Hükümet Müjdesi

Cumhurbaşkanı’nın Talimatı Bizi Mutlu Etti, EYT’de Hükümet Müjdesi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak kamuoyunun bildiği ve EYT olarak tanınan grup ile ilgili olarak yaşanan son gelişmelerin akabinde, EYT Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Dernek Başkanından; “Cumhurbaşkanı’nın talimatı bizi mutlu etti” açıklaması yapıldı.

A+A-

Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak önemli bir nüfuz elde eden ve sayıları itibari aldıkları destek her geçen gün artan EYT’liler için uzun süredir beklenen önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Son olarak Finlandiya Modeli gündeme gelmişti…

Son yaşanan gelişmeler akabinde olumlu olumsuz birçok konunun ele alındığı gündem maddelerinden kalan ve sonuncu olarak tartışılmaya açılan Finlandiya Modeli için EYT’lilerin bu durumdan memnun olmadığı biliniyor.

5 Eylül tarihinde bilindiği gibi EYT’liler uzun bir süreden sonra yoğun talep içinde bulundukları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bizzat konunun anlatılması için sarf edilen çabalar karşılık bulmuştu.

2019 yıl sonu itibari ile TBMM’nin tatil sonrası açılış dönemi ile ilgili olarak belirlenen gündem maddeleri arasında bir şekilde girmeyi başaran EYT’nin kısa süre içerisinde çözülebileceğine dair inançlar da artmaya başladı.

5 Eylül’de yapılan görüşme için bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimat verdiği bilinirken; görüşmeler EYT derneği sözcüleri ile Sosyal Politikalar Başkanvekili Vedat Bilgin arasında gerçekleşmişti.

Bu sürecin sonunda kendilerini ifade fırsatı bulduklarını fakat bu fırsatın bir başlangıç olduğunu beyan eden EYT’liler için süreç olumlu sonuçlanacak.

Daha önce uzun zaman içerisinde Cumhurbaşkanı’na ifade etmeye çalıştıkları konuları vekil sözcüye aktardıklarını, konunun Cumhurbaşkanı’na tam sirayet etmesi ile sorunun farklı modellerle değil, tam isabet ile çözüleceğine inanç beyan edilmeye başlandı.

Finlandiya Modeli sonrasında hükümet müjdesi olarak basına yansıyan gelişmede ise; bahsi geçen ve Vedat Bilgin ile görüşme sonrasında ortaya çıkan rapor ile birlikte Finlandiya Modeli gibi bir modelden bahsedilmediği açıklanmış oldu.

Hükümet tarafından görüşmeler sırasında böyle bir durumun beyan edilmediği ifade edilirken; EYT’liler için emekli olunduktan sonra yüzde 50 maaş indirimi olarak özetlenebilecek Finlandiya Modeli sadece bir kamuoyu yoklaması mahiyetinde kaldı. EYT müjdesi için az zaman kaldı yorumları yapılmaya başlandı.

Finlandiya Modelinin şartlarının Türkiye’de olumlu olan bir tarafının olmadığını açıklayan EYT’liler için hükümetin, görüşmeler sırasında böyle bir çözüm önerisi sunmamış olması ise; hem EYT sorunun çözüleceğini hem de farklı modellere ihtiyaç kalmadan hükümetin tasarrufları doğrultusunda karara bağlanacağının müjdeli bir işareti olarak sayıldı. EYT derneğinden yapılan açıklama ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sürece dahil olmasının olumlu olduğu ifade edilirken, dernek başkanından; "Cumhurbaşkanı’nın Talimatı Bizi Mutlu Etti" açıklaması yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum