1. HABERLER

  2. HABER

  3. Cumhurbaşkanlığı Anketi İle Memurların Nabzı Tutuluyor
Cumhurbaşkanlığı Anketi İle Memurların Nabzı Tutuluyor

Cumhurbaşkanlığı Anketi İle Memurların Nabzı Tutuluyor

Cumhurbaşkanlığı tarafından adaletli ücret sistemi için başlatılan anket 26 Haziran Cuma günü sona eriyor. Ankete 5.3 Milyon Kamu personeli katılabilir.Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından memurun nabzını tutan bir anket başlatıldı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından memurun nabzını tutan bir anket başlatıldı. 5.3 milyon kamu görevlisinin katılımına açık olan anket halen devam ediyor. Son olarak 26 Haziran Cuma günü de ankete katılım mümkün olacak. Cuma günü saat 00.00 itibariyle anket sona erdirilecek ve sonuçların değerlendirilmesine geçilecek. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine başlatılan anket ile memura adaletli ücret sistemi hakkında sorular soruluyor. Halen başvuruya açık olan ankete şu ana kadar 650 bin kamu personeli katılarak görüş ve önerilerini bildirdi. 

Kamu personelleri için ilk kez yapılan anket çalışmasına yoğun katkı bekleniyor. Ankette toplam 137 adet soru bulunuyor. Sorular arasında memurlar yaptığı işin karşılığını alıp almaması, kurumu tarafından yapılan ücretlendirmenin adaletli olup olmadığı gibi sorular soruluyor. Memurlar da bu sorulara katılıyorum, katılmıyorum ve kesinlikle katılmıyorum gibi yanıtlar veriyorlar. Böylece kamuda adaletli ücret sisteminin sağlanıp sağlanamadığı, memurların beklentileri gibi konularda görüşler alınıyor. 

Memurların Fikirleri de Alınıyor
Ankette sadece tek taraflı olarak sorular yer almıyor. Memurun fikrini belirtmesine olanak sağlayan önerileri de alıyorlar. Performansa göre ücretlendirme, fazla mesainin düzenlenmesi, hizmet sınıfları arasındaki farkın giderilmesi gibi çeşitli alanlarda seçim yapılarak fikirler paylaşılabiliyor. 

Yapılan anketin değerlendirilmesi ile kurumlar bazında değerlendirmeler yapılabilecek. Memurların eğitim durumu, deneyim ya da istihdam türü gibi alanlarda gruplandırması yapılarak mali haklarından memnuniyeti belirlenecek. Kamu personellerinin profili çıkarılarak ideal kamu personeli belirlenecek. 

Memurun Nabzı Tutuluyor
Yapılan anket çalışması ile memurların aldıkları ücretten memnuniyeti belirlenecek. Memnun değillerse neden memnun olmadıkları tespit edilmeye çalışılacak. Hangi meslek gruplarının memnun olduğu, hangilerinin ise yetersiz bulduğu belirlenecek. 

Yapılan çalışma ile kamuda ücrette adalet ilkesinin ne kadar uygulanabildiği belirlenecek. Yetersiz uygulama olması halinde daha adaletli bir ücret dağılımı için yapılabilecekler yeniden düzenlenecek. Böylece kamuda sağlanan ücret dağılımının özel sektöre de örnek olması hedeflenecek.

Memurlar İçin Büyük Fırsat
Pek çok memur kesiminin kendi bulunduğu kurum, kadro ya da istihdam türü ile mali haklar gibi konularda sorunu bulunmaktadır. Bu sorunların dile getirilmesi için çeşitli yollardan seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Sosyal medya etkinlikleri ya da milletvekilleri ile bakanlara ulaşma çabaları sürekli olarak devam ediyor. Bazen sonuç alınabilse de çoğunlukla çabalar sonuçsuz kalıyor. 

Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan anket ile her memura söz hakkı tanınıyor. Her memur ankete katılarak sorunları dile getirebilir ve çözüm isteyebilir. Bir sorunu yaşayanların katılımı ne kadar çok olursa o kadar yankı uyandıracaktır. Çünkü ankette o kişilere ilişkin sorun bariz olarak öne çıkabilecektir. Bu sebeplerden tüm kamu görevlilerinin ankete katılımının lehe olduğu kanaatindeyiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.