Daimi 19 Ses, Kemençe, Bağlama ve Semazen Personel Alımları

Daimi 19 Ses, Kemençe, Bağlama ve Semazen Personel Alımları

Daimi sürede 19 personel alımları yapılacak. İstanbul Devlet Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu Stajyer Sanatçı Alımı İçin Sınav Açıyor. Alım başvuru özel şartları ve şekli sunulmuştur.

Daimi 19 personel alımları yayınlandı. İstanbul Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu;’ nun Tasavvuf ve İrfan ce Meydan Meşkleri Bölümü için açılan sınavda stajyer sınavı ile alınacak toplam 19 kişi sınav ile istihdam edilecektir. Başvuru için sağlanacak olan alanlar ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir:

• 1 kişi Postnişin
• Toplam yedi 1’ i Semazenbaşı olmak üzere 6 Semazen 
• 1 Bayan ses
• 2 erkek ses 
• 1 Kişi Erkek Hafız ses
• 2 kişi erkek Zakir ses
• 2 kişi ritim ses
• 1 ney ses
• 1 klasik kemençe 
• 1 bağlama,

Yukarıda bahsedilen alanlarda istihdam edilmek üzere aranan özel şartlar yer almaktadır. Her alan için farklı özel şartlar aşağıda belirtilmiştir.

1. İlk şart Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümü ya da konservatuarın lise bölümü ya da 4 yıllık yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak şartı gerekmektedir.

2. Stajyer Postnişin için aranan özellikler: Tarikat Zikir Bilgisi ve Kur’an ı Kerim’i tasvir ve tasarruf edebilme yetisi aynı zamanda tasavvuf kültürü sayesinde dini literatürün getirdiği Arapça ve Farsça anlama yetisidir.

3. Stajyer Semazen Adaylarında aranan özellikler: sınavın yapılacağı tarih itibarı ile semazenbaşı adayları için 41 yaşını semazenler için 31 yaşını geçmemiş olmak ilk kuraldır. Bir diğer özellik ise orantılı boy kilo oranına sahip olmak, ses duyma ve ritim algılama yetisi ile beraber aynı zamanda da Mevlevi Ayini repertuvar bilgisine sahip olunmalıdır.

4. Stajyer Ses Sanatçısı için aranan özellikler: ses duyma ritim algılama ve entonasyon yetisine sahip olmalıdır. İyi düzeyde nota makam ve müzik bilgisi sahibi olunmalı, klasik üslup ve tavır ile okuma özelliğinin yanı sıra aynı zamanda da sahne uyumuna bakılmaktadır.

Yukarıda da bahsedilen alanlarda stajyer alımlarının 04.08.2020 Salı günü başvuruların tamamlanmış olması gerekmektedir. Kurum internet adresine gerekli belgeleri hazırlayıp internet ortamında iletmeleri gerekmektedir.

İstenilen özgeçmişlerde kişinin güncel tc kimlik numarası doğum tarihi bilgileri yer almalı ayrıca diploma bilgisi de yer almalıdır. Sınav yeri olarak ise Paşalimanı Cad. Eski Tekel Binası no:66 Üsküdar/İstanbul adresi kullanılacaktır. Sınavlar 10 Ağustos 2020 tarihinde başlayacaktır.

İstanbul Devlet Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu personel alımı kılavuz içerisinde detaylar bulunuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.