1. HABERLER

  2. HABER

  3. Danıştay: HAGB Verilmesi Disiplin Cezasına Engel Değil
Danıştay: HAGB Verilmesi Disiplin Cezasına Engel Değil

Danıştay: HAGB Verilmesi Disiplin Cezasına Engel Değil

Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen karara göre bir memur hakkında verilen HAGB kararı disiplin cezası verilmesine engel değildir.

A+A-

Disiplin Cezası Verilebilir
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde da çalışan bir devlet memuru hakkında zimmete teşebbüs suçlaması ile ceza davası açılmıştır. Dava sonucunda memura 2 yılın altında hapis cezası verilmiş ve bu da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dönüştürülmüştür. Aynı suçlama ile ilgili olarak idare tarafından yürütülen soruşturma neticesinde ise kişi hakkında meslekten çıkarma cezası verilmiştir.

Bu cezaya itiraz eden ilgili kişi ise HAGB aldığını ve bunun çalışmaya engel olmadığını iddia etmiştir. Ancak idare kararından dönmemiştir. Danıştay, önüne gelen dosyada ise HAGB verilmesinin disiplin cezası verilmesine engel olmadığını belirtmiştir. Böylelikle idare hukuku ile ceza hukukunun ayrıldığı noktada yer alan dosya hakkında idare lehine karar vermiştir.

Danıştay tarafından alınan bu karar diğer tüm memurlar için de emsal teşkil edecektir. Özellikle OHAL döneminde ihraç edilip HAGB alan kimseler için de bu karar önem arz etmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki her HAGB alana meslekten çıkarma cezası verilemeyecektir. O suçun disiplin hukukunda denk gelen cezası verilecektir. Eğer bu başka bir cezayı gerektiriyorsa bu durumda o ceza verilebilecektir. Dolayısıyla her bir dosyanın kendi özelinde değerlendirilerek karar verilmesi daha isabetli bir karar olacaktır.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum