Danıştay, Kurumun Atamayı Yapması Gerekir

Danıştay, Kurumun Atamayı Yapması Gerekir

Kurumlar arası naklen geçiş yapmak isteyen memur atama işlemi için kendi kurumundan muvaffakat getirdiğinde geçiş yapmak istediği kurum atama yapmak zorunda değil ancak Danıştay yapması gerekir diyor.

657 sayılı devlet memurluğu kanununda naklen geçiş yapmak isteyen memur çalıştığı kurumda muvffakat yazısı getirse bile geçiş yapmak istediği kurum atamayı yapmak zorunda değil. Ancak Danıştay’ın bu konuda emsal kararı bulunuyor. Danıştay idari istikrar için geçiş yapılacak urumun atamayı yapması gerekir diyor.

657 sayılı devlet memurluğu kanunu 74. Maddeye göre memur kurumların muvaffakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden naklen geçiş yapılabilir. Memurun geçiş yapmak istediği kadronun kazanılmış hak derecesi arasında farkın 3 dereceden çok olmaması gerekir.

Ancak Kanunda Muvaffakat isteyen kurumun atama yapmak durumunda olduğuna dair bir ibare bulunmamaktadır. Bu durumda Danıştay kararı devreye giriyor. Danıştay naklen geçiş yapmak isteyen ve kendi kurumunda muvaffakat alan memurun idari istikrar ilkesi gereği atamasının yapılması gerektiğini hükme bağladı.

Danıtay 5. Dairesi 2010/3154 Esas ve 2013/2921 sayılı kararında idari istikrar ilkesine atıfta bulunarak naklen atama için önce muvaffakat isteyen sonra atama işleminden vazgeçerek geri çeviren kararını iptal etmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.