Danıştay’dan Bir Sözlü Sınav Kararı Daha! Zabıt Katibi

Danıştay’dan Bir Sözlü Sınav Kararı Daha! Zabıt Katibi

Danıştay 2. Dairesi önüne gelen bir dosyada Görevde Yükselme Sınavı kapsamında yapılan sözlü sınavı değerlendirdi ve kriterleri bir kez daha ortaya koydu. Zabıt katibi sınavı itirazı olarak açılmıştı.

Sorular Önceden Hazırlanmalı

Adliye personeli olarak çalışan zabıt katibi başarısız sayıldığı Görevde Yükselme Sınavı’nın sözlü aşamasına ilişkin itirazda bulundu. Açtığı dava Danıştay’a intikal eden Zabıt Katibinin bu başvurusu değerlendirildi. Danıştay sözlü sınav yapılmasının hukuka uygun olduğunu belirtti ve sözlü sınavın tanımını yaptı.

Danıştay’a göre sözlü sınav yazılı sınavı tamamlayıcı bir özelliğe sahip. Sözlü sınavda adayın mesleki bilgi birikimleri ölçüleceği gibi muhasebe, konuyu kavrama, özgüven, kendini ifade edebilme yetenekleri de test edilecektir. Adayın mesleki bilgilerinin test edileceği genel kültür ve genel yetenek kısımlarında objektif davranılması gerektiği Danıştay dairesinin vurguları arasında yer aldı. Objektif olunabilmesi için ise soruların önceden hazırlanması ve bir karta yazılması gereklidir. Aday buradan seçeceği bir soruyu yanıtlayacaktır.

Sorulara verilen yanıtlar ise her bir jüri tarafından daha önce belirlenen kriterler ışığında değerlendirilecektir. Hangi jürinin ne kadar puan verdiği de tutanaklara kaydedilecektir. Eğer bu işlemler yapılmamış ise ilgilinin başvurusu halinde sözlü sınavının geçersiz sayılması söz konusu olabilecektir.

Danıştay 2. Dairesi tarafından verilen bu karar diğer kurumlar için de geçerlidir. Dolayısıyla sınava girecek adayların sözlü sınav hakkında doğru bilgiler edinerek haklarını aramalarında fayda vardır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.