1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dava Dilekçesinde Hakarete Disiplin Cezası
Dava Dilekçesinde Hakarete Disiplin Cezası

Dava Dilekçesinde Hakarete Disiplin Cezası

Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen bir karar ile memurun dava dilekçesinde idare aleyhine hakaret derecesine varacak ifadeler kullanması disiplin cezasına gerekçe olarak gösterildi.

A+A-

Bu kararda duruşmada ya da dava dilekçelerinde kişinin idare aleyhine hakaret, ağır tecavüz gibi eylemlerde bulunması hak arama özgürlüğü içerisinde değerlendirilmedi. Dolayısıyla da idare hukuku kapsamında disiplin cezası verilebilmesine hükmedildi.

Emsal Teşkil Edecek

Danıştay dairesi tarafından verilen bu karar diğer memurlar için de emsal teşkil edebilecek. Dolayısıyla gerek duruşma sırasında gerekse de dilekçe verirken kullanılan ifadelerin hakaret boyutuna ulaşmaması gerekmektedir.

Aksi takdirde idare yürüteceği bir soruşturmaya bu hususları ekleyerek disiplin cezası verebilecektir. 

Bu karar ile birlikte sadece idare personellerine karşı değil aynı zamanda müfettişlere de hakarette bulunmak ya da zan altında bırakmak da bir disiplin suçu olarak nitelendirilmiş oldu. Bu emsal karar ile birlikte artık memurlar dava duruşmalarında daha dikkatli olmak zorunda kalacaklar. 

Söz konusu davada Denizcilik Müsteşarlığı bünyesinde çalışan kişinin kararının kesinleşmesi için de 15 günlük süre verildiğini de belirtelim. 2009 tarihinde gerçekleşen bu olayın kesinleşmesi yaklaşık olarak 9 sene sürerken yargılama giderleri de davacı memur üzerine yükletildi. Dolayısıyla da ciddi bir maddi külfet oluşması da söz konusu olmaktadır.

Oldukça uzun süren yargılama neticesinde herhangi bir netice elde edilememiş olması da davacı açısından boşa kürek çekmek anlamına gelmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum