1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dedikodu Yapan İşçi Tazminatsız İşten Çıkarılabilecek
Dedikodu Yapan İşçi Tazminatsız İşten Çıkarılabilecek

Dedikodu Yapan İşçi Tazminatsız İşten Çıkarılabilecek

Özel bir işyerinde çalışmakta olan işçi dedikodu yaptığı nedeniyle tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldı ve Yargıtay işvereni haklı buldu.

A+A-

İş Barışını Bozuyor
Bir işyerinde çalışmakta olan işçi diğer işçilere iftira atıp haklarında dedikodu yaptığı gerekçesiyle işten çıkarıldı. Başka işçileri aralarında dost hayatı yaşadıkları gerekçesiyle şikayet eden bu işçi kıdem ve ihbar tazminatlarını almak için iş mahkemesine başvurdu. İş mahkemesi feshin geçerli olduğuna ancak kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti. Bu kararı temyiz eden işveren vekili Yargıtay’dan işveren lehine karar almayı başardı.

Yargıtay kararında işten çıkarılan işçinin dedikodu yaparak ve iftira atarak işyerindeki huzuru ve barışı bozduğu belirtildi. Bu nedenle işverenin haklı feshe dayanarak işçiyi işten çıkarmasının mümkün olduğunu ve herhangi bir tazminat ödemesine de gerek olmadığını karara bağladı. Yargıtay’ın verdiği bu son derece önemli karar aynı durumda olan diğer işçiler hakkında da emsal olarak uygulanabilecek. Ancak yapılan bu dedikodunun ve iftiranın ispatlanması gerektiğini de ifade etmek gerekir. Burada ispat yükü ise işverene ait olacaktır. Somut olayda çalışanın işverene yazmış olduğu dilekçeler kendi aleyhine deli olarak kullanılmıştır.

Somut olayda işçinin diğer iş arkadaşlarından birisine yalaka demesi, patronla dost hayatı yaşıyor şeklinde iftira atması dosya içerisinde yer aldı. Bu iddialar işçinin yazmış olduğu dilekçe içerisinde de yer aldığı için ekstradan bir ispat külfetine de girmeye gerek kalmamıştır. 

Ancak burada iş ile ilgili eleştirilerin kapsam dışında olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin, işin aksaklıkları ile ilgili eleştiri yönelten işçilerin bu kapsamda işten çıkarılmaları söz konusu olmayacaktır. Fakat burada da başka işçiler hakkında asılsız eleştiri ve iftiralar atılması durumunda iş barışının bozulması söz konusu olacaktır. Bu tür hususlarda değerlendirmeleri iyi bir şekilde yapmak gereklidir. Aksi takdirde haksız yere işe son vermek söz konusu olabilir. Mağduriyetlerin oluşmaması adına tarafların dinlenmesi ve gerekirse işçilere ikinci bir şans verilmesi gündeme getirilebilir. Yapılan tüm işlemlerin ise tutanak altına alınması son derece önem arz etmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.