Denetimli Serbestlik Uygulamasının Ülke Geneline

Denetimli Serbestlik Uygulamasının Ülke Geneline

Ceza infaz sistemi içerisinde gerçekleştirilen bir alternatif olarak üretilen denetimli serbestlik uygulamasının yaygınlaşması bekleniyor.

Türkiye genelinde yaşanan cezai işler ve işlemlerden sonra sabıka kayıtlarında hüküm belirtilen cezalı ve hükümlü vatandaşların, alternatif bir sistem sayesinde sosyal hayattan kopmamaları adına geliştirilen sistem uygulanmaya devam ediyor.

Söz konusu sistem için özellikle af talebinde bulunan veya yaşattığı mağduriyet toplumsal ve sosyal facia mertebesinden olmadan, mümkün olduğunca kader kurbanı olarak nitelendirilebilecek hükümlü vatandaşlar için uygulanıyor ve toplum vicdanının zedelenmesinin de önüne geçilmiş oluyor.

Denetimli Serbestlik Sayıları Artıyor

Bahsi geçen denetimli serbestlik uygulaması ile birlikte yukarıdaki şartlara uygunluk gösteren hükümlük vatandaşların hem aile ilişkilerinde hem de toplumsal kopuştan uzaklaşma anlamında sosyal ilişkilerde aktif rol alması mümkün kılınıyor.

Bakan Gül ve Kurum Açıklamalarda Bulundu

Yapılan son çalışmalar ve uygulamalar ile birlikte, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Çevre Bakanı Murat Kurum tarafından Denetimli Serbestlik Temiz Çevre Projesi olarak adlandırılan sürecin tanıtımı yapıldı.

7 Bin Denetimli Var, Ülke Geneline Yayılması Bekleniyor

Bakan Gül ve Kurum tarafından yapılan açıklamada yer alan ifadelere göre; bakanlık personelleri ile birlikte parklarda, doğal miraslarda yapılan temizlik çalışmalarında hizmet vermesi amacı ile görevlendirilen hükümlülerin sayısı için Türkiye genelinde toplamda 7 bin denetimli uygulamasına tabi tutulan hükümlü vatandaşın bulunduğu ilan edildi.

Bu proje kapsamında daha fazla imkan açılarak daha fazla sayıda hükümlü vatandaşın faydalanacağı beklenirken, çalışmaların ise tüm Türkiye’ye yayılması öngörülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.