1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı YÖKDİL’i Kabul Etmiyor
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı YÖKDİL’i Kabul Etmiyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı YÖKDİL’i Kabul Etmiyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, mühendis ve öğretmen muvazzaf subay alımlarında aranan dil şartı için YÖKDİL sınavını kabul etmiyor.

A+A-

Akademisyen Olunabiliyor Subay Olunamıyor
Akademik personel için yapılan YÖKDİL sınavı pek çok kurum tarafından kabul edilmiyor. Öyle ki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan mühendis ve öğretmen subay alımlarında da YDS kabul edilirken YÖKDİL kabul edilmemektedir. Mühendis sınıfındaki subaylar için 50 puan şartı aranırken öğretmen sınıfı için 70 puan istenmektedir. Ancak YÖKDİL puanı kabul edilmeyip YDS sınavı kabul edilmektedir. Uluslar arası geçerliliği bulunan TOEFL, IBT gibi sınavlardan alınan puanlar da geçerli olarak kabul edilmektedir. 

YDS sınavından son 5 yıl içerisinde alınan puanlar kabul edilmektedir. 2015 yılında girilen sınavdan elde edilen puanlar da kabul edilmektedir. Ancak YÖKDİL’in hiçbir sınavı kabul edilmiyor. Yakın zamanda ÖSYM tarafından yapılması beklenen YÖKDİL’in akademisyenlik için dahi kabul edilirken subaylık için kabul edilmemesi adaylar tarafından eleştirildi. Zira her iki sınavda da sadece reading kısmının bulunması ve diğer dil yeteneklerini test etmiyor olması da eleştirilmektedir. Dolayısıyla adaylar her iki sınavın da kabul edilmesini talep ediyorlar.

Bu alımlar için 25 Ağustos 2019 tarihine kadar başvuru yapılabilecek. Adaylar tarafından iletilen talepler eğer karşılık bulursa YÖKDİL’in de kabul edilmesi söz konusu olabilir. Ancak bu durumda YÖKDİL’in YDS’ye nazaran daha kolay olması da eleştirilecektir. Zira YDS sınavına giren adaylar YÖKDİL sınavına girselerdi daha yüksek puanlar alabileceklerdi. İşte bu nedenle ortada iki yönlü bir sıkıntı bulunuyor. Bu konuda son söz Milli Savunma Bakanlığı’na ait olacaktır. Bakanlık tarafından verilecek kararı sitemizden de anında öğrenebilirsiniz. 

Diğer kamu kurumlarında da YÖKDİL geniş kabul gören bir sınav değildir. Bu nedenle adaylar sıklıkla sorunlarla karşılaşıyor. Eğer daha kapsamlı ve merkezi bir sınava dönüştürülürse bu durumda genel geçerliliği olabilir. Geçmişte olduğu üzere iki farklı sınavın birleştirilmesi yöntemine de gidilebilir. Bu durumda ortadaki ikilem de kaldırılmış olacaktır. Bu konuda yaşanacak tüm gelişmeleri haber sitemizden anında öğrenebilir ve gelişmeleri takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.