Ders Kitapları Dijital Ortama Aktarıldı

Ders Kitapları Dijital Ortama Aktarıldı

Bu eğitim yılında basılan ders kitaplarına karekod eklenerek kitapların dijital ortama aktarılması sağlandı.

Eğitim Dijitalleşiyor
9 Eylül 2019 tarihinde 2019-2020 eğitim öğretim dönemi başlayacaktır.18 milyon öğrenci okula başlama heyecanı yaşayacak. İlk ders gününde öğrencilerin ders kitapları da masalarında hazır olacak. Ücretsiz kitap uygulaması bu sene de devam edecek. 146 milyon ders kitabı basıldı ve dağıtıma hazırlandı. Kitaplar il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin depolarında hazır olarak bekliyor. 

Bu sene kitaplar poşette verilmeyecektir. Öğrenciler çantalarını boş getirerek kitaplarını koyarak geri götürecektir. Sıfır atık projesinin hayata geçirilmesi ile poşetler ücretli olarak sunulmaktadır. Böylece poşet kullanımının azaltılması hedefleniyor. İşte bu projeye destek olan MEB tarafından poşet kullanımı bu sene yapılmadı. Bundan sonraki senelerde de kitaplar ücretsiz olarak verilecektir. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basılarak bu sene dağıtılan kitaplarda bir farklılık yapıldı. Kitapların arkasına karekodlar basıldı. Bu karekodları okutarak kitaplara dijital ortamda ulaşmak mümkün olacaktır. Karekodlar okutulduğunda Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden kitaplar görüntülenecektir. Hem öğrenciler hem de öğretmenler bu imkandan yararlanacaktır. 

Kitaplar öğrenci ve öğretmenler için ayrı ayrı basılmaktadır. Öğretmen kitaplarında etkinlik, cevap anahtarı gibi eklemeler olmaktadır. Öğrenci kitaplarındaki karekod öğrenci kitaplarına götürürken, öğretmen kitapları da öğretmen kitaplarının görüntülenmesini sağlayacaktır. Her kitabın arkasına buna uygun karekod basıldı. Bu kodlar dijital cihazlarla okutularak EBA’ya ulaşılacak. Kameralı olan her cihazdan kodu okutmak mümkündür. 

Eğitim Dijitalleşiyor
Başlamakta olan eğitim döneminde dijitalleşme MEB’in gündemlerinden biri oldu. bu sebeple de EBA üzerinden sürekli olarak yenilikler yapılmaya devam ediyor. Artık EBA üzerinden kitaplara ulaşmak da mümkün olacaktır. Böylece öğrenciler kitabını kaybetme ya da bir yerde unutma hallerinde de arkadaşlarının kitapları üzerinden sisteme ulaşım sağlayabilecektir. Ev ödevlerinin yapılmasında bu sistemin katkısı olacaktır.

Eğitimde dijitalleşme sadece bu gelişmelerle sınırlı kalmayacaktır. Üzerinde çalışılan pek çok proje henüz olgunlaşma aşamasındadır. Bu projeler pilot olarak uygulandıktan sonra başarı elde edilirse hayata geçirilecektir. Böylece dünyada revaçta olan teknoloji devrine ufak da olsa ayak uydurulmaya çalışılacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.