1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ders Sayısı Yarıya İnerse Öğretmenlerin Durumu
Ders Sayısı Yarıya İnerse Öğretmenlerin Durumu

Ders Sayısı Yarıya İnerse Öğretmenlerin Durumu

MEB tarafından yapılması istenen değişikliklerden biri de ders sayılarının yarıya indirilmesidir. Peki, öğretmenlerin durumu ne olacaktır?

A+A-

Liselerde Ders Sayısı Azalacak
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları’ kapsamında bu kez Haymana'daki öğretmenlerle bir araya geldi. 

MEB Öğretmenlerin eğitimdeki rolünün ne kadar önemli olduğunu anlatan Selçuk, bir çocuğun hayatına dokunmanın asla sıradan olmadığını aktardı. Bunun için de mutlak surette öğretmenin kendisini yetiştirmesi ve sağlam şahsiyetler olması gerekiyor dedi. İçinde bulunduğumuz dönem itibariyle çocukları robot çağına hazırlamak gerektiğini anlattı. Çocukların duygu, düşünce ve fiziksel olarak 3 ay ayaklı yetişmesi gerektiğini aktardı. Çocuğun başarısının ezber ile değil, eleştirel düşünme ve akıl yürütme ile olacağını belirtti. 

Hiç Bir Öğretmen Boşta Kalmayacak
2023 eğitim vizyonu ile büyük değişiklikler olacağını belirtti. liselerde ders sayısının azalması öngören çalışmanın yapıldığını hatırlattı. Dersler yarıya inince öğretmen ihtiyacının azalması sorununa da yanıt verdi. Hiç bir öğretmenin boşta kalmayacağını belirtti. Ancak daha az ders alan çocuğun derinleşeceğini aktardı. Mesela biz fizik öğretmeni bir sınıfa haftada iki saat fizik dersi veriyorsa, yeni sistemde aynı sınıfta haftada 6 saat fizik dersi verecek. Her öğrenciye az az değil, fizikle ilgilenen öğrenciye daha çok ders verilecek. Böyle öğrenciler istedikleri alanda daha derinleşebilecekler. Nitelikli öğretmen, nitelikli eğitimi de beraberinde getirecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler