1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Devlet Bankalarında Çalışan Taşeronlar Soruyor Bankalar KİT mi?
Devlet Bankalarında Çalışan Taşeronlar Soruyor Bankalar KİT mi?

Devlet Bankalarında Çalışan Taşeronlar Soruyor Bankalar KİT mi?

KİT’lerde çalışan taşeronun kadroya geçiş sürecinin başlaması ile devlet bankasında çalışan taşeronlar bu düzenlemeden yararlanıp yararlanmayacaklarını merak ediyor.

A+A-

Devlet Bankaları KİT Midir?

Devlet bankaları KİT ise buralarda çalışan işçiler de kadro düzenlemesinden yararlanacak. Ancak KİT değilse bu taşeronlar kapsam dışı kalacak. İşte bu yüzden devlet bankalarında taşeronlar bu bankaların KİT olup olmadığını merak ediyorlar.

Bu konuya ilişkin olarak 23.10.2015 tarihli ve 6640 Esas sayılı Devlet Personel Başkanlığının görüşü mevcuttur. DPB’na yöneltilen soruda devlet bankası olan Ziraat Bankası ve Halkbank gibi bankalarda istihdam edilen personelin statüsü sorulmuş ve kamu işçisi olmaları istenmiştir. DPB bu görüşünde devlet bankalarının KİT olmadığını ifade etmiştir.

Devlet Bankaları KİT Değildir

İlgili görüş yazısında şu hususlara değinilmiştir. Söz konusu bankalar 233 ve 399 sayılı KHK’lar ile KİT kapsamında iken 4603 sayılı Ziraat Bankası ve Halk Bankası hakkındaki kanun ile KİT statüsünden çıkarılmış ve anonim şirket ortaklığı olarak yeniden örgütlenmiştir. İlgili kanun ile bankanın özelleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu değişiklik sonrası söz konusu bankalar artık özel hukuk hükümlerine tabi olduğu belirtilmiştir.

2002 yılından sonra da bu bankalarda özel hukuk hükümlerine tabi olmayan personel çalıştırılmamıştır. Mevcut personellerle yeniden sözleşme imzalanarak özel hukuk statüsüne geçirilmiştir. Sözleşme imzalamayanlar ise DPB aracılığıyla başka kurum ve kuruluşlara nakledilmiştir.

Bu değişikliklere ilişkin olarak Anayasa Mahkemesine dava açılmış olsa da hukuka aykırılık görülmemiştir. Mahkeme tarafından Ziraat Bankasının hisselerinin tamamının, Halk Bankası’nın ise hisselerinin %50’sinin kamuya ait olmasının, bankaların özel hukuk hükümlerine göre faaliyet göstermesine engel olmadığı belirtilmiştir. Özel kanunla kurulmuş ancak sermayesinin çoğunluğu devlete ait olan bu bankalar 217 sayılı KHK kapsamındadır. Yani bu bankaların kamu kurum ve kuruluşu olarak faaliyet göstermesi anlamına gelmez ancak işveren geniş anlamda kamudur.

Kararda kamu işçisi tanımının hukuk düzeninde tanımlı ve çerçevesi çizilmiş bir kavram olmadığına değinilmiştir. Zaten kamuda çalışan işçiler ile özel sektörde çalışan işçiler aynı mevzuata tabi olarak istihdam edilirler.

Sonuç

DPB tarafından sunulan görüş yazısında şu sonuçlara ulaşılmıştır. Önceleri Ziraat ve Halk Bankası KİT kapsamında iken daha sonra KİT statüsünden çıkarılmıştır. Her ne kadar sermaye yapıları kamuya ait olsa da bu bankalar anonim şirket ortaklığı olarak yeniden örgütlenmiştir. 2012 yılı itibariyle artık tamamen özel kanunlara göre hizmet veren ve özel hukuk hükümlerine tabi olarak çalışan istihdam eden şirketlerdir. Anayasa Mahkemesi de bu durumu anayasaya uygun bulmuştur. Bu bankaların artık genel idare esaslarına göre kamu hizmeti yürüten kurum ve kuruluşlardan olmadığı tespitini yapmıştır. Söz konusu bankalar için kamu sermayeli anonim şirket nitelendirmesinin doğru olduğuna karar vermiştir. Devlet bankaları artık KİT statüsüne sahip değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
İlgili Haberler