1. HABERLER

  2. HABER

  3. Devlet Memurları Kararname İle Kariyer Fırsatı Yakalayacak
Devlet Memurları Kararname İle Kariyer Fırsatı Yakalayacak

Devlet Memurları Kararname İle Kariyer Fırsatı Yakalayacak

AK Parti teklifi meclise sundu. Cumhurbaşkanı kararları arasında imzalanırsa eğer devlet memuru kariyer yapması için önü açılarak fırsat yakalayabilecek.

A+A-

AK Parti devlet memuru kariyerinde değişiklik yapabilmesi için teklifi meclise sundu. Meclise sunulan teklif içeriğine göre memurlar teklifler kariyer uzmanı, denetmen ve müfettiş ve kurumlar arasında naklen atamaları olabilecektir.

Adaylara liyakate göre yükselerek iyi bir kariyer imkanı sunuluyor. Yeni sistemle öğretmenlerin kariyer mesleklere atanmasının önü açılırken, mühendisler, sosyoloji, psikoloji mezunları da artık kaymakam olabilme imkanı sağlanıyor.

Yasalaşması halinde AB İşleri uzmanlarına Dışişleri Bakanlığı için geçiş hakkı veriliyor. Avrupa Birliği İşleri uzman ve uzman yardımcısı olarak görev yapan nitelikli ve yetişmiş personele bir kereye mahsus olmak üzere sınavla Dışişleri Bakanlığı meslek memurluğu veya konsolosluk ve ihtisas memurluğuna geçiş hakkı tanınıyor.

Geçiş yapmak isteyenler tek bir sınav için yazılı olarak talepte bulunabilecek. 9 yıl ve daha fazla kıdemi bulunanlar meslek memurları ya da konsolosluk ve ihtisas memurları için düzenlenecek ilk başkatiplik sınavına alınacaktır.

Yeni vizyon olarak algılanan donanımlı kadroların omuzlaması için Cumhurbaşkanlığı çatısı altındaki başkanlıklarda da uzman yardımcıları, denetçi, kontrolörler görev alabiliyor.

Atanacak personelin seçileceği kadro ve pozisyonlar hizmet süresi, sınav, yabancı dil gibi ilave şartlar da Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenecek. Kariyer personelinin naklen atanması bir yıl içinde sonuçlandırılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.