1. HABERLER

  2. HABER

  3. Devlet Memuru Nasıl Olurum! İzlenecek Yollar Nelerdir
Devlet Memuru Nasıl Olurum! İzlenecek Yollar Nelerdir

Devlet Memuru Nasıl Olurum! İzlenecek Yollar Nelerdir

Devlet memuru olma hayalleri kuranlar için akla ilk gelen KPSS sınavıdır. Bunun dışında kurumların kendisinin yaptığı sınavlar ya da sınavsız memur alan kurumlar da mevcuttur.

A+A-

KPSS ile Memur Olmak;

Ülkemizde ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinden KPSS sınavı yapılır. Bu sınavlardan belirli puanının üzerinde alan kişiler pek çok memurluğa başvurabilirler. Devlet kurumları tarafından çıkılan ilanlarda genellikle KPSS 70 şartı gibi barajlar aranır. Sonrasında mülakat ve güvenlik soruşturması aşamasından da başarılı olanlar memuriyete atanmaya hak kazanırlar.

KPSS ile atanmak için sizin mesleğinizin olduğu alandan alım yapılıyor olması da gereklidir. Ayrıca öğretmenler ÖABT diğer meslekler de KPSS A grubu gibi alanlarda başarılı olma şartı ile de memuriyete alınabilir. Bir de mülakatlarda başarı şansınızı etkileyen referans faktörünü göz önünde bulundurmalısınız.

Sınavsız Devlet Memuru Olma;

Herkesin hayali sınavsız kolay yoldan devlet memuru olma fırsatı yakalamaktır. Nadir de olsa bu tür fırsatlar mevcuttur. Kendi sınavını yaparak alım yapan kurumlar mevcuttur. bu kurumlar tercih edilebilir. Son dönemlerde kurumlardaki bilişim personeli ihtiyacını gidermek için KPSS şartı aranmadan alım yapılmaktadır.

Bazı benden işçisi devlet memurluklarında ilkokul mezunu ve alanında bazı sertifikalara sahip olarak başarısını ispatlayanlar sınavsız olarak alınabilir.

Ancak sınavsız memur alan kadrolar genellikle siyasi memurluklardır. Müsteşar, genel sekreterlik, müşavirlik, özel kalem müdürleri gibi siyasilere yakın pozisyonlara referans ile sınavsız atanılabilir. Ayrıca yerel alımlarda yerel yönetimlerin belirttiği şartlar esnetilebilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler