1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Devlet Okullarında Ücretli Özel Sınıf Olabilir mi?
Devlet Okullarında Ücretli Özel Sınıf Olabilir mi?

Devlet Okullarında Ücretli Özel Sınıf Olabilir mi?

Bazı devlet okullarında yapılan özel sınıflarda öğrencilere farklı imkanlar altında, farklı eğitim verilebilir mi?

A+A-

Özel ve Normal Sınıf Ayrımı
Bazı devlet okulları öğrenci ve velilere özel ve normal şeklinde iki farklı sunmaktadır. Çocuğunu özel sınıfa göndermek isteyen veliler ücret karşılığında bu sınıflara kayıt yaptırabiliyor. Özel sınıflarda İngilizce ağırlıklı eğitim verilmektedir. Bu sınıflara özel olarak seçilen ücretli öğretmenler ders vermektedir. Çocuğunu özel okula göndermek için maddi imkanı elvermeyen ancak daha kaliteli eğitim almasını isteyen veliler özel sınıfları tercih ediyor. 

Özel sınıfa öğrenci kaydetmek için ücretler 2 bin ile 10 bin lira arasında değişiyor. Okullar kendi arasında da popülerliklerine göre ayrılıyor. Yoğun talep olan okullarda fiyat yıllık 10 bin lirayı bulabiliyor. Özellikle İstanbul’un popüler yerlerinde bu uygulamaya rastlanıyor. 

Okul yetkilileri daha kaliteli eğitim vermek istediklerini ancak devlet desteklerinin yeterli olmadığını söylüyor. Bu nedenle özel sınıflar açarak daha nitelikli eğitim imkanı sunuyorlar. Beşinci sınıf öğrencilerine yoğun İngilizce programı uygulanması için özel eğitimciler getiriliyor. Sınıfların dekorasyonu bile farklılık gösteriyor.

Eşit ve Ücretsiz Eğitim Hakkı İhlal Ediliyor
Bu uygulama hem öğrenciler hem de velilerden tepki alıyor. Devlet okullarında her çocuğa eşit şartlarda eğitim verilmelidir. TC anayasasının 45. Maddesi ile eğitim ve öğretim hakkı düzenlenmiştir. Bu maddede ‘Temel eğitim, bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır.’ Hükmü ile eğitimin devlet okullarında parasız olduğu anayasal güvence altına alınmıştır. devlet okullarında verilen eğitimler tamamen ücretsiz olmalıdır. özel sınıf uygulaması devlet okullarında ücretsiz eğitim ilkesine aykırıdır. 

Anayasa ile güvence altına alınan diğer bir hak ise eşitlik ilkesidir. Buna göre ‘Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.’ Denilmektedir. Ancak devlet okulunda aynı sınıftaki öğrenciler farklı şartlarda eğitim almaktadır. özel sınıflarda eğitim alan öğrencilere imtiyaz tanınmaktadır. Özel ve normal sınıf ayrımı yapılan okullarda eşit imkanlarda ve ücretsiz eğitim alma imkanı hakkı ihlal edilmektedir. Bu uygulamaya MEB tarafından derhal müdahale edilerek gerekli düzenleme yapılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum