Devletten Destek Aldı Zengin Oldu

Devletten Destek Aldı Zengin Oldu

Küçük ölçekli ve orta büyüklükteki işletmeler dikkate alınarak yatırım yapılması kapsamında devletin girişimcileri teşvik ettiği desteklerden oldukça fazla şekilde faydalanan işletmelerde önemli değişiklikler yapılabilmektedir.

Aksaray'da çiftçilik yapan 47 yaşındaki bir vatandaş 261 bin lira devlet desteği alarak 1 milyon liraya kurduğu büyükbaş hayvan çiftliğinde şuan itibariyle günde 3 ton süt üreterek ekonomiye katkı sağlayabiliyor.

Çiftçi, 2018 yılı başında 2 bin metrekare alanda bir işletme kurduğunu ve desteklemeden önce günlük 35- 40 baş hayvanla, 300 ila 400 litre süt üretebildiğini belirtti. Şimdi 150 büyükbaş hayvanla, günlük 3 ton arası süt üretir hale geldiğini açıklayan işletmci vatandaş, devlet desteğinin ekonomideki etkisinin oldukça büyük olduğunu ifade etti.Destekten önce ortalama bir işletme sahibi olduğunu aktaran çiftçi, devletin sağladığı bu destek sonrasındaki üretim sayesinde oldukça ciddi gelir elde edilebildiğini ifade etti.

Konu hakkında açıklama yapan Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav da, Konya Ovası Projesi kapsamında çiftliğe destek sağladıklarını söyleyerek, daha önce bu işletmenşn 35-40 büyükbaş hayvan var iken, şu an da 150 baş hayvana ulaştığını teyit etti.

Aynı zamanda ürettiği sütü rahatlıkla satabilsin diye bir süt sağım ünitesi yüzde elli hibeli, gübre sıyırıcı, 2 adet süt tankı, diğer ekipmanlarını da çiftlik geliştirme faaliyetleri kapsamında çiftçiye eksrta verildiğini ifade eden Saklav bu tarz üretim faaliyetleri için girişimcilerin artması gerektiğini de vurguladı.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.