1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Devletten Kadınlara 15 Bin TL İş Desteği Kredisi
Devletten Kadınlara 15 Bin TL İş Desteği Kredisi

Devletten Kadınlara 15 Bin TL İş Desteği Kredisi

Kadınların çalışma hayatına entegre olabilmesi için devletin binlerce liralık kredi ve destek yardımı yaptığı açıklandı.

A+A-

Ülke genelinde ve uluslararası etkiler ile gerileme yaşanan üretim mekanizmalarının yeniden canlandırılabilmesi adına kadınlara hayati bir görev düşüyor. Devlet bu noktada kadınlara desteklerini giderek arttırmaya devam ediyor.

Özellikle tüketimin bir çağ olarak yükselen bir boyut kazanmasının ardından, üretilenden çok tüketimin başlaması ile kısır bir döngüye giren üretim sistemlerde, sadece fabrikalar ve atölyeler değil, kadınların yoğunlukla yaşam alanı olan evler de bu sisteme dahil edilmeye çalışılıyor.

Yapılan fizibilite çalışmalarının akabinde, kadınların üretim sisteminde aktif rol oynamasının gayri safi milli hasılada yer edileceği düşüncesi ile harekete geçilirken, imkan bulan kadınların sadece evde değil, piyasa içerisinde de işletmeler bazında yer alabilmesi için devlet destekleri sunuluyor.

Yaklaşık olarak sayıları 12 milyonu bulan ve nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan ev hanımları için halihazırda devam eden çalışmalara ek olarak kişi başı toplamda 15 Bin TL’yi bulan kredi imkanı sunulduğu açıklandı.

İlk yılı geri ödemesiz olmak üzere ödemek kolaylıkları sağlanan ve yekün borçta faizsiz kredi imkanı sunulan desteklere ek olarak KOSGEB destekleri önemli bir etken olarak yardımlarını sunmaya devam ediyor.

Ayrıca hükümet evdeki kadınlara iş imkanı sunabilmek için Evdeki Üretim Teşviki ile Türkiye Grameen Mikrofinans kapsamında kredi ödemelerinde bulunurken, dileyen kadınlara da İŞ’TE ANNE projesi ile maddi destek sunmuş oluyor. Bu destekten faydalanmak isteyen annelerin ise 0-15 yaş arası çocuk sahibi olmaları koşulu bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.