Dicle Üniversitesi’nden Sıra Dışı Öğretim Üyesi İlanı

Dicle Üniversitesi’nden Sıra Dışı Öğretim Üyesi İlanı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi tarafından yayınlanan öğretim üyesi ilanında halen üniversite personeli olarak çalışıyor olmak şartı koyuldu.

Üniversiteden Açıklama Bekleniyor
Diyarbakır’da bulunan Dicle Üniversitesi, öğretim üyesi alımılarında koyduğu bazı şartlar ile eleştirilerin odağı haline geldi. Çoğu üniversitede görüldüğü gibi Dicle Üniversitesi öğretim üyesi ilanlarında da birtakım kişiye özel maddeler tespit edildi. Ancak bunun da ötesinde bazı ilanlarda halen daha üniversitede çalışıyor olmak şartı da getirildi. Bu şartın tam olarak neyi ifade ettiği de anlaşılamadı. Zira üniversiteden kasıt olarak Dicle Üniversitesi mi yoksa tüm Türkiye genelindeki üniversiteler mi anlaşılmalıdır bu konuda bir belirsizlik söz konusudur. Dolayısıyla üniversiteden bu konuyu açıklığa kavuşturacak bir açıklama beklenmektedir. 

Her ne kadar tüm üniversiteler kast edilse de ilan yine de tam olarak amacına yönelik olmamaktadır. Zira üniversitelerde çalışmayan ancak diğer tüm şartları sağlayan kimselerin bu nedenle elenmeleri akla yatkın bir sebep değildir. Her geçen gün daha da çok büyüyen bu tartışmalara bir son vermek adına üniversitelerin ilanları hakkında daha nesnel bir denetim yapılmalıdır. Bu sayede liyakat daha iyi bir şekilde sağlanabilecektir. 

Üniversitelerde bu tür ilanlar ile çoğu zaman karşılaşılmaktadır. Ancak toplumsal bir tepki verilmesi halinde geri adım atıldığı da sıklıkla görülmüştür. Dolayısıyla bu tür ilanların sıklıkla dillendirilmesinde fayda vardır. 

YÖK Asgari İlan Ölçütleri 
Üniversitelerdeki ilanları tekdüze bir hale getirmek ve kişiye özel ilanları ortadan kaldırmak için YÖK asgari ilan ölçütlerini belirlemişti. Bunun üzerine ilanlarda bir nebze düzelmeler yaşanmıştı. Ancak sonrasında yeniden kişiye özel ilanlar görülmeye başladı. Bu da adayların tepkilerini çekmeye başladı. 

Son zamanlarda artan bu durum karşısında yargıya da çok sayıda dava dosyası gitmektedir. Yargının boş yere işgal edilmemesi ve vatandaşların adalete olan güveninin sarsılmaması için bu ilanlar yakından denetlenmelidir. Mağduriyetler yaşatmamak ve daha da önemlisi bilime hak ettiği değeri vermek için bu son derece önemli bir adım olacaktır. Bu konu hakkında atılacak adımlar ve tüm gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.