1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diş Çürüğünün Hastalıkları Tetikleyici Etkisi
Diş Çürüğünün Hastalıkları Tetikleyici Etkisi

Diş Çürüğünün Hastalıkları Tetikleyici Etkisi

Kişilerde meydana gelen diş çürüklerinin kişide olan diğer hastalıkları tetikleyerek açığa çıkarıcı etkisinin olduğu saptanmıştır. Ülke olarak en az önem verdiğimiz konuların başında diş sağlığı gelmektedir.

A+A-

Yapılan araştırmalarda ülkemizde nüfusa oranla diş macunu tüketiminde dünya listesinde son sıralarda yer almaktayız. Son yıllarda yapılan eğitim ve reklam çalışmaları neticesinde bu oran artsa da hala yeterli seviyede değildir. 

Diş Çürüklerinin Diğer Hastalıklar Üzerinde Etkisi
Yapılan araştırmalar neticesinde diş çürüklerinin ve bunu sonucunda meydana gelen diş ağrıların birçok hastalığın açığı çıkmasında tetikleyici bir tol üstlendiği saptanmıştır. Özellikle dişlerin çürüklerinde dişlerde görülen bakterilerin diğer organlara olumsuz etki edebileceğini söyleyen uzmanlar. Diş ağrılarının kuvvetli etkisi ile vücut o noktaya kanalize olacağı için diğer noktaların direnci daha düşük olacaktır. Bu durumda diğer hastalıkların vücutta olan etkisini daha rahat göstereceği bir ortamın oluşmasına neden olmaktadır.

Diş çürükleri direkt olarak herhangi bir hastalığa nende olmamaktadır. Ama dolaylı olarak ve sağladığı olumsuz etki ile çeşitli hastalıkların vücutta uygun ortam bulmasını sağlamaktadır.

Ülkemizde Diş Sağlığı Bilinci Kazandırılması
Elde bulunan verilere göre ülkemizdeki insanların yüzde 60’dan fazlasında diş çürüğü problemi bulunmaktadır. Yine ülke nüfusunun yüzde 80’lik oranında ağzında bir ve daha fazla kayıp diş bulunmaktadır. Yine ağız sağlığına dikkat edilmediğinden dolayı yüzde 45’lik bir kısımda ağız kokusu sorunu bulunmaktadır.

Bunun önüne geçebilmek için daha küçük yaşlardan itibaren çocuklara ağız ve diş sağlığı alışkanlığı kazandırılması gerekmektedir. Bunun içinde daha anaokulundan itibaren bu çalışmaların yapılması tek ve kesin çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.