1. HABERLER

  2. HABER

  3. Disiplin Cezasının Silinmesi Mümkün
Disiplin Cezasının Silinmesi Mümkün

Disiplin Cezasının Silinmesi Mümkün

Disiplin cezası almış bir memur eğer iyi yönde davranış sergiler ve yeniden ceza almazsa bu durumda disiplin cezası sicilinden silinebilir.

A+A-

Disiplin Amirinin Yetkisinde 

Memurlar için disiplin sicili son derece önemlidir. Zira üst makamlara yapılacak atamalarda ve terfilerde bu sicillere bakılmaktadır. Olumsuz sicile rastlanılması durumunda ise atamalar iptal edilmektedir. Fakat ezkaza disiplin suçu işlemiş olan memurların kariyerleri de sonsuza kadar kapatılmamaktadır. Disiplin sicilinin temizlenmesi sayesinde bu kişiler de kariyer imkanı elde edebilmektedir. Ancak bunun için belirli bir süre içerisinde herhangi bir disiplin suçu işlememiş olması gerekmektedir. 

Disiplin sicilinin temizlenmesi için yetki disiplin amirine verilmiştir. Eğer disiplin amiri memurun davranışlarını olumsuz yönde değerlendirirse bu durumda sicilin temizlenmesi söz konusu olmayacaktır. Ancak burada disiplin amirinin yapacağı değerlendirmenin nesnel bir değerlendirme olmaması gerektiğine de dikkat etmek gerekir. Zira idarenin her türlü eykemine karşı dava yolu açıktır. Açılacak davada da amirin işleminin gerekçesi sorulacaktır. kanunlara ve akla uygun olmayan gerekçeler ileri sürülmesi durumunda bu işlem iptal edilecektir.

Sicilin silinmesi konusunda memurların da talepte bulunmaları gereklidir. Zira bunda kişilerin menfaatleri bulunmaktadır. Aksi takdirde disiplin amirlerinin kendiliğinden bir değerlendirme içerisine girerek disiplin cezalarını silmeleri mümkün olmayacaktır. İşte bu konuda memurların takipçi olmalarında fayda vardır. Ancak belirli süre içerisinde tekrarlanan disiplin suçları bu müessesenin kullanılmasını engelleyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.