1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Dışişleri Bakanlığı Meslek Memurluğu Giriş Sınavı İlanı Yayımlandı
Dışişleri Bakanlığı Meslek Memurluğu Giriş Sınavı İlanı Yayımlandı

Dışişleri Bakanlığı Meslek Memurluğu Giriş Sınavı İlanı Yayımlandı

Dışişleri Bakanlığı tarafından yeni bir sınav ilanı yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı dahilinde Dış Politikada sorumluluk ve yetki üstlenmesi amacı ile kamu personeli görevi yürütecek olan Meslek Memurluğu hakkında yeni bir giriş sınavı duyurusu yapı

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan sınav duyuruları kapsamında, yeni unvan ve görevlendirmeler ile kamu personeli olacak adayların başarı sıralamasının tayin ettiği bilinmektedir.

Bu belirleme merkezi usul ile olabildiği gibi doğrudan Dışişleri Bakanlığı kurumu tarafından özel olarak yapılıyor olup; merkezi Ankara veya İstanbul olarak da sınav süreçleri takip edilebilmektedir.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan son ilanda yer alan bilgilere göre Meslek Memurları tayini için bir yeni sınav süreci başlatılmaktadır.

Meslek Memuru görev yetkileri açısında yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında ve dahilinde, Türk dış politikasının meydana getirilmesinde ve yürütülmesinde görev, yetki ve sorumluluk taşıyan ve yurtdışında temsil görevi yapan diplomatik kariyer memurlarıdır.

Bu sınava katılım göstermek adaylar için verilen şartlar ve bilgilere göre; aday meslek memuru atamaları için azami 75 kişi atanacaktır.

Öncelikli olarak yapılacak olan yazılı sınav aşaması 23-24 Kasım 2019 tarihinde Ankara’da yapılacak olup; ayrıca sözlü sınav da yapılacaktır.

1 Ocak 2019 itibari ile 35 yaşını doldurmamış olan vatandaşların başvuru yapabileceği adayların; Lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, çalışma ekonomisi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji alanlarında mezuniyet elde etmiş olmaları gerekmektedir.

Sınav 5 farklı dil kategorisinde yapılacaktır. Aşağıda yer alan kılavuzda diller ve kontenjanlara dair bilgiler verilirken; adayların sınava başvuru tarihleri için 24.9.2019 ve 7 Kasım 2019 tarihleri başvuru tarihleri olarak ilan edilmiştir.

YDS için 80 ve üzeri puan şartı aranırken sınav ise Türkçe ve İngilizce Kompozisyon ile Türkçeden İngilizceye, İngilizceden Türkçeye kompozisyon olarak 4 gruptan oluşacaktır.

Dışişleri Bakanlığı Aday Meslek Memurluğu Giriş Sınavı Duyurusu ilanı için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.