Patronların Ücretsiz İzin Oyunu

Patronların Ücretsiz İzin Oyunu

Pandemi sebebiyle alınan bazı önlemlerin son dönemde işçilerin aleyhine bir koz olarak kullanılmaya başlandığı görülüyor.

Pandemi dolayısıyla istihdamı korumak amacıyla bazı önlemleri, bazı fırsatçı işverenlerce çalışanların aleyhine bir şekilde kullanılmaya başlandığı iddialarının arttığı görülüyor. İddialara göre ücretli çalışanlarını kısa çalışmaya veya ücretsiz izne ayıran bazı fırsatçı işverenler, çalışanlara eski ücretinden daha düşük ücrete çalışmaları yönünde oyunlar oynuyor. Fırsatçı patronun gel daha düşük bir ücretle işe başla teklifini kabul etmeyen çalışanların ücretsiz izne devam ettirildiği ve bu yönde baskı uygulandığı iddia ediliyor. Bu fırsatçı uygulamanın,  ortak güvenlik ve sağlık birimlerinde sık bir şekilde yaşandığı ifade ediliyor.

Hükümete Fırsatçıların Önüne Geçin Talebi

Hükümet tarafından istihdamı korumak amacıyla alınan işten çıkarma yasağı giderek çalışanların aleyhine bir durum aldığı görülüyor. İşten çıkarma yasağı döneminde işveren istediği işçiyi ücretsiz izne ayırma hakkına sahip oluyor. Hal böyle olunca Normal şartlarda rızası dışında ücretsiz izne çıkartılan işçi, bunu haklı fesih sebebi yaparak iş akdini feshettiğinde kıdem tazminatını alıp işten ayrılma hakkına sahip olurken bu durum alınan bu yasakla değişiyor. 

İşten çıkarma yasağı döneminde ücretsiz izne çıkartılan işçi bu durumu haklı fesih sebebi yapamıyor. Bu sebeple de kötü niyetli fırsatçı patronların bu durumu suiistimal etmeye açık hale geliyor. Çalışanlar bu işten çıkarma yasağı öncesinde çalışırken aldığı ücret ne olursa olsun, ücretsiz izne çıkartıldığında sadece 1.168 TL ile geçimini sağlamak zorunda kalıyor.

Çalışanlar, kıdem tazminatlarını yakmamak için ya bu ücret ile çalışmaya devam etme, ya da kıdem tazminatını işverende bırakıp işten ayrılma ikilemin ile baş başa kalıyor. Birçok çalışan aldığı 1,168 TL ile geçinemediği için patronlarının daha düşük maaşla gel işine başla teklifini kabul etmek sorun kalıyor.

Yasa Değişikliği İle Bu Sorun Aşılabilir

Bu durumun önüne geçmek için ise yasa değişikliği gerekiyor. Yasada yapılacak değişiklikle çalışanların ücretsiz izin sürecinde yerine başka birisinin alınması halinde haklı fesih ortaya çıkar maddesi ile fırsatçı patronların çalışanlar üzerinde ki bu şantajlarının da ortadan kalkabileceği ifade ediliyor.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.