Diyanet 9500 Bekçi, Hizmetli, Müezzin ve İmam Alacak

Diyanet 9500 Bekçi, Hizmetli, Müezzin ve İmam Alacak

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından bir haber programının canlı yayınında yapılan açıklamaya göre farklı meslek branşlarda toplam 9500 personel alımı yapılacağı belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş bir son dakika açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı açıklamada Diyanete personel alımı için hazırlıkların tamamlandığını, ilgili bakanlıklardan izin beklediklerini ve gerekli izinlerin verilmesi ile birlikte personel alımlarına başlanacağını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından bir haber programının canlı yayınında yapılan açıklamaya göre Alınması planlanan personeller için kadro ve unvanlar; imam, müezzin, bekçi ve teknisyen olarak belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yaptığı açıklamada Maliye Bakanlığı ile diğer bakanlıklardan izin beklediklerini, personel alımı izninin çıkmasının ardından 2020 yılı için sınav ilanına çıkacaklarını söyledi. 

Edinilen bilgilere göre Diyanet İşleri Başkanlığının 9500 personel alımı için ilana çıkması bekleniyor.

Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı açıklamada personel alımı için hazırlıkların tamamlandığını ve iznin çıkması durumunda hemen personel alımı yapacaklarını söyledi. 

İmam Kimdir?

İslami bir terim olarak ise cemaate namaz kıldıran ve diğer dini görevleri yerine getiren kişileri ifade eder. Arapça E-M-M kökünden gelen ve 'öne geçmek', 'yönetmek' anlamına gelen imam terimi zamanla mescitlerde cemaate namaz kıldıran kişilere veya bir topluluğa liderlik eden kişileri ifade etmek için kullanılmıştır.

Ayrıca; Arapça emm “öne geçmek, sevk ve idare etmek” kökünden gelen imâm, terim olarak “cemaatle kılınan namaza önderlik eden kimse” ve “devlet başkanı” anlamlarını taşır. III. (IX.) yüzyılın ortalarında Endülüs’te devlet başkanıyla namaz kıldıran kimseyi birbirinden ayırmak için ikincisine sâhibü’s-salât adı verilmiş ve bu tabir zamanla İfrîkıye ve Mağrib’e de yayılmıştır; İran’da ise cemaate namaz kıldıran kimseye pîş-nemâz denir.

Müezzin Kimdir?

Sözlükte “çağrıda bulunan, ezan okuyan, kāmet getiren kimse” mânasındaki müezzin kelimesi Kur’ân-ı Kerîm’de “münâdî” anlamında iki âyette geçmektedir (el-A‘râf 7/44; Yûsuf 12/70). Hadislerde “ezan okuyan, kāmet getiren” mânasında kullanılır, bazan bu anlamda münâdî kelimesi de yer alır (Buhârî, “Vuḍûʾ”, 5; “Eẕân”, 7). Müezzinler için sâih (çağıran, davet eden; Taberî, VIII, 439) ve mükebbir (tekbir alan) gibi unvanlara rastlanmaktadır. Münâdîlik İslâm’dan önce Araplar’da mevcuttu. Mekke’de Dârünnedve’de yapılacak toplantılar münâdîler vasıtasıyla duyurulduğu gibi şehirlerde ve kabileler arasındaki önemli olaylarla umumi toplantılar müezzin veya münâdî adı verilen şahıslar tarafından halka ilân edilirdi.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.