1. HABERLER

  2. SORU CEVAP

  3. Diyanet İşleri Başkanlığı Hafız Olma Şartları Nelerdir? Nasıl Hafız Olunur?
Diyanet İşleri Başkanlığı Hafız Olma Şartları Nelerdir? Nasıl Hafız Olunur?

Diyanet İşleri Başkanlığı Hafız Olma Şartları Nelerdir? Nasıl Hafız Olunur?

Diyanet İşleri Başkanlığı görevlendirmelerinden bir tanesi olan hafızlık için merak edilen ve sorulan sorular üzerine hazırlanan cevaplar haberimizdedir. Hafız nasıl olunur? Hafız olma şartları nelerdir? Hafız görevleri nelerdir?

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde verilen görevlendirmeler içinde en çok tercih edilen ve icra edilen meslek gruplarından bir tanesi olan Hafızlık için gerekli şartlar merak ediliyor. Nasıl hafız olunur? Diyanet İşleri Başkanlığı Hafız başvuru şartları nelerdir.

Hafızlık Nedir?

Dini vecibelerin yerine getirilmesi hususunda gerekli olan bilgi ve tecrübenin kuşaktan kuşağa aktarılmasında öğretici kimliği bulunan hafızlığın unvan ve yetki alanı ise Kuran-ı Kerim’in ezbere bilinmesi ile oluşmaktadır.

Normal şartlarda gündelik hayat içerisinde Kuran-ı Kerim’i ezbere bilen hafızların yanı sıra, bu konuda gelen en yaygın soru ise Hafızlığın nasıl meslek haline getirildiği hususunda ortaya çıkmaktadır.

Hafız İş İmkanları Nelerdir?

Hafız olarak hizmet vermek isteyen personel adaylarının özelde vakıflar ve derneklerde görev alması mümkünken; kamuda ise sadece Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde açılan kadrolara başvuru yapılabilmektedir.

standar-ic-haber-006.jpg 2019 İkinci Açıktan ve Naklen Memur Atama Kontenjanları Belirlendi

Hafız Görevleri Nelerdir?

Bir hafızın Diyanet İşleri Başkanlığı veya derneklerde hafız olarak görev alması sırasında vereceği hizmet, ezbere bildiği Kuran-ı Kerim’in yeni öğrencilere aktarılması ve ezberleme teknikleri açısında müfredat geliştirmesi olarak beyan edilmektedir.

Hafız Başvuru Şartları Nelerdir?

Dönemsel olarak kamu personel alımı ilanına çıkılan ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandığı üzere talep edilen şartlar doğrultusunda görevlendirileceği ilan edilen hafızlar için yayımlanan son ilana göre özellikle Kuran kursu öğreticiliği hakkında iş imkanı sunulmuştur.

Bahsi geçen Diyanet İşleri Başkanlığı Kursu öğreticiliği kamu personel alımında ise adaylardan talep edilen şartlar; İlahiyat Fakültesi, İlahiyat M.Y.O, İlahiyat Önlisans, İmam Hatip Mezunu olmak, KPSS’den en az 50 puan almış olmak, Hafız olarak sözleşmeli personel statüsünde çalışmaya mani herhangi bir adli sicil kaydına sahip olmamak şartları aranmaktadır.

Hafızların yaptıkları göreve göre aldıkları maaşlar ise 3.200 TL ile 4.900 TL arasında değişmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.