1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Doçent Unvanı Olan Kişiye Doçentliğe Bağlı Mali Haklar Ödenmelidir
Doçent Unvanı Olan Kişiye Doçentliğe Bağlı Mali Haklar Ödenmelidir

Doçent Unvanı Olan Kişiye Doçentliğe Bağlı Mali Haklar Ödenmelidir

İdare mahkemesi doçent unvanı alan personellere kadro şartına bağlı olmadan, doçentliğe bağlı mali hakların ödenmesi gerektiğine karar verdi.

A+A-

Doçentlik Unvanı İle Kazanılan Mali Haklar
Erzincan İdare Mahkemesi tarafından 2018/1111 Esas No'lu 2019/9 Karar No'lu karar ile doçentlik haklarını koruyan bir karara imza atıldı. 

Erzincan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan kişi, makine mühendisliği alanında doçent unvanını almıştır. Ancak kadro olmadığı için doçent olarak istihdam edilmemektedir. Bu yüzden personele doçentliğe bağlı mali haklar ödenmemektedir. Doçent üniversite rektörlüğüne başvurarak doçentliğe bağlı mali hakların kendisine ödenmesini istemiştir. Ancak üniversite yönetimi 18 Kasım 2011 tarih ve 554-8967 sayılı işlem ile başvurunun reddine karar vermiştir. Doçent, üniversiteden davacı olarak bu ret kararının reddini talep etmiştir. 

Mahkeme Kararı
Erzincan idare mahkemesinde dava açan doçent, üniversiteden mali haklarının kendi unvanı üzerinden ödenmesini istemiştir. Davacı 13 Ekim 2011’de makine mühendisliği bilim alanında doçent unvan ve yetkisi almıştır. Ancak bu unvan sebebiyle hak kazandığı ek gösterge üzerinden maaş, gelişme güçlüğü, ders ücreti gibi mali ve özlük hakları kendisine ödenmemiştir. Tüm bu haklarının yasal faizi ile birlikte tazmin edilmesini istemiştir.

Davayı inceleyen Erzincan İdare Mahkemesi tarafından kısmi kabul ve kısmi ret kararı verilmiştir. Mahkeme kararında hangi kalemlerin ödenmesi gerektiği tek tek sayılmıştır. Doçent unvanı için öngörülen ek gösterge, ek ders, geliştirme ödeneği, eğitim öğretim ödeneği ve döner sermaye katkı payları kalemlerinin maaş hesabına dahil edilmesine karar verilmiştir. Kabul edilen bu kalemler için 29 Aralık 2011 tarihinden beri işleyecek olan yasal faiz ile birlikte ödeme yapılacaktır.

Üniversite ödeneği, makam tazminatı ve görev tazminatı kalemlerinin ödenmesi talebi ise reddedilmiştir. Bu kalemler davacıya ödenmeyecektir. Sayılan kalemler doçent kadrosunda istihdam edilmeye bağlıdır ancak davacı kadrolu doçent değildir.

Erzincan idare mahkemesi tarafından verilen karar ile doçent unvanına sahip olmak ve doçent kadrosunda görev yapmak arasındaki mali haklar belirlenmiştir. Benzer durumdaki öğretim üyelerine de ışık tutan bir hüküm olmuştur.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum