Doğalgaz Tüketimi Ocak’ta Rekor Kırdı

Doğalgaz Tüketimi Ocak’ta Rekor Kırdı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre Ocak ayında doğalgaz tüketimi rekor kırdı.

Rekor Tüketimine Rekor Arz

Enerji ve tabi kaynaklar bakanlığına ait resmi twitter hesabı üzerinden ‘rekor tüketime rekor arz’ başlıklı inografik yayınlandı. Ocak ayında 6,7 milyar metreküp doğalgaz tüketildi. Böylece aylık bazda en çok tüketim Ocak’ta gerçekleşmiş oldu. Aynı zamanda son 5 yıldaki en fazla doğalgaz tüketimi gerçekleşti. Hem sanayide hem de konut bazlı tüketimde son 5 yılın en fazla tüketimi gerçekleşti.

Şu günlerde ülkemizde yoğun kar yağışı yaşanıyor. Ocak ayında da kış soğukları iyiden iyiye kendisini hissettirmişti. Dolayısıyla vatandaş ısınmak için çareyi kombileri körüklemekte buldu. Diğer yandan ülkemizde son yıllarda doğalgaz kullanımı oldukça artmıştır. Doğalgaz altyapısının gelişmesi ve daha fazla alana yerleşmesi ile doğalgaz kullanımı da artmıştır. Bu durum verilere de yansımaktadır.

Ocak ayı içindeki 27 gün boyunca 200 metreküp üzerinde doğalgaz kullanıldı. Böylece günlük doğalgaz tüketimi alanında da bir rekor kırılmış oldu. 

Bakanlık Talepleri Karşıladı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından doğalgaza olan talebin yüksekliği aktarıldı. Bakanlığın bu yüksek talebi karşılayacak arzı sağladığına dikkat çekildi. Kesintisiz ve kısıntı yapılmadan gereken doğalgaz sağlandı. Hem hanelere hem de konutlara gereken doğalgaz verildi. Ancak böyle yoğun doğalgaz tüketimi olan bir dönemde bakanlığın yaptığı zam vatandaş tarafından çok tepki topladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.