1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Doğum Yapan Anneye Ödenen Yarım Çalışma Desteği Arttı
Doğum Yapan Anneye Ödenen Yarım Çalışma Desteği Arttı

Doğum Yapan Anneye Ödenen Yarım Çalışma Desteği Arttı

Yeni yılda doğum yapan annelere ödenen yarım çalışma desteği de artarak 2.920 lira oldu.

A+A-

Yarım Çalışma Desteği Nedir?

İşçi olan anneler doğum yaptığı zaman doğum izni sona erince yarım çalışma desteği alabilecektir. İlk doğum için 60 gün, ikinci doğum için 120 gün, 3 ve sonraki doğumlar içinse 180 gün boyunca annelere yarım çalışma hakkı tanınmaktadır. Çoğul doğumlarda bu süreler 30 gün daha arttırılır. Engelli çocuğu olanlara ise 180 gün yarım çalışma hakkı tanınır. Doğum yapan annelerin yanı sıra 3 yaşından küçük çocukları evlat edinen kadın ve erkek çalışanlar da yararlanabilir.

İşte bu dönemde yarım çalışan anne yarım maaş alır. Yarım maaşın yanı sıra yarım çalışma desteği de ödenmektedir. Bu ödenek işçinin maaşına göre değişmez, sabittir. Günlük asgari ücretin brüt tutarı kadar olduğu için asgari ücrete gelen zam yarım çalışma desteği için de geçerlidir.

2020’de Ne Kadar Olacak?

İlk kez doğum yapan kadın 2020’de 2.920 lira yarım çalışma desteği alacaktır. İkinci doğumda 5.841 lira, 3 ve sonraki doğumlarda 8.762 lira destek alınır. Çocuğu engelli doğanlar ise 17.524 lira destek alacaktır.

Bu ödemeleri almak için anneler bazı şartları sağlamalıdır. Destek ödemeleri işsizlik sigortasından yapıldığı için, çalışanların işsizlik maaşı alma şartlarını sağlaması gerekir. Bu şartlar sağlanıyorsa yukarıdaki ödemeler yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.