1. HABERLER

  2. HABER

  3. Doğum Yardımı Şartları
Doğum Yardımı Şartları

Doğum Yardımı Şartları

Doğum Yardımı ne kadar, Kimler nasıl başvurabilir tüm detaylar doğrum yardımı alımı dosyamızda sizler için hazırlandı.

A+A-

Ülkemizde doğum yapan vatandaşlarımıza destek olmak için verilen bir para olan doğum yardımının şartları konusunu sizlere yazımızda paylaşacağız. Bu şartları taşıyan kimselerin nerelere başvurması gerektiğini, ne kadar destek alacaklarını ve memurların da bu destekten faydalanıp faydalanamayacağını yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Şartlar
Doğum yardımı alabilmek için 3 temel şart bulunmaktadır. Bu şartların ilki başvuru şartıdır. Devlet başvuru yapmayan kimseye bu yardımı vermeyecektir. İkinci şart ise anne ve bebeğin doğum sonrası sağ olmasıdır. Eğer doğum esnasında anne veya çocuk vefat ederse bu durumda maalesef ki yardım verilmeyecektir. Son şart ise ülkemiz vatandaşı olmaktır. Bu sebeple yabancılar bu imkandan faydalanamamaktadır.

Yukarıdaki şartları taşıyan çalışan veya çalışmayan tüm anneler bu destekten faydalanabilmektedir. Dolayısıyla memur anneler de bu destek için başvurabilir ve desteği alabilirler.

Başvuru Yerleri
Memur olan anneler bu destek için kurumlarına başvurabilirler. Bunun yanı sıra tüm herkesin başvurabileceği iki farklı makam bulunmaktadır. Bunlar sosyal hizmet merkezleri ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri olmaktadır. 
Başvuru yapmak için bizzat gitmenize de gerek yoktur. İsterseniz kargo ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak belgelerinizin tam olduğundan emin olmalısınız. Yurtdışında yaşayan kimseler de büyükelçilikler veya konsolosluklar yoluyla başvuru yaparak bu destekten faydalanabilmektedirler.

Yardım Miktarı
Yapılacak olan yardım doğan çocuğunuzun kaçıncı çocuğunuz olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer ilk doğumunuz ise bu durumda 300 TL gibi bir ücret alacaksınız. Bunun yanı sıra 2. Çocukta 400 3.çocuk ve daha fazlasında ise 600 TL gibi bir ücret alacaksınız.

Ancak ikiz bebek doğumunda devletimiz 1.000 TL gibi bir ücret vermektedir. Bu sayede devletimiz çocuk yapmayı sosyal devlet ilkesi gereğince desteklemiş olmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.