1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Doktorlara Yönelik Düzenlemede Son Dakika Değişikliği
Doktorlara Yönelik Düzenlemede Son Dakika Değişikliği

Doktorlara Yönelik Düzenlemede Son Dakika Değişikliği

TBMM Sağlık Komisyonu tarafından görüşülen kanun tasarısında güvenlik soruşturması olumsuz neticelenen doktorların özelde çalışmasının önündeki engel kaldırıldı.

A+A-

İhraç Doktorlara Yasak Geldi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu tarafından incelenen yeni sağlık tasarısında 5. Madde büyük tartışmalara neden oldu. Kamudan ihraç edilen doktorlar ile güvenlik soruşturması olumsuz neticelenen doktorlara yönelik olarak özelde çalışma kısıtlaması getiren bu düzenleme muhalefet tarafından eleştirildi. Kavgaya varan tartışmalara neden olan bu maddede son dakika değişikliği gerçekleştirildi. 

İlk düzenlemeye göre hem ihraç doktorlar hem de güvenlik soruşturmasında elenen doktorlar SGK ile anlaşması olmayan hastaneler hariç hiçbir yerde çalışamayacaktı. Ancak yoğun itirazlar sonrası güvenlik soruşturması olumsuz olan doktorlardaki sınırlama kaldırıldı ve özel sektörde çalışabilmelerine yönelik bir düzenleme yapıldı. Fakat özel sektörde çalışabilmek için 600 günlük zorunlu hizmet süresi boyunca çalışmama şartının da getirildiğini belirtelim. Kamudan ihraç edilen doktorların özelde çalışmalarının önündeki engel ise devam ediyor. 

SGK ile anlaşması olmayan hastanelerin sayısının çok az olduğunu düşünürsek 7 bin ihraç doktorun iş bulmasının mümkün olmayacağını ifade edebiliriz. Üstelik 7 bin ihraç doktor arasında yargı makamları tarafından aklananların bulunduğunu da unutmamak gerekir. Bu kişiler hakkında OHAL Komisyonu kararı beklenmeye devam ediyor. Eğer OHAL Komisyonu olumlu bir karar verirse bu durumda görevlerine yeniden dönebilmelerinin de önü açılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.