1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolar Yıl Sonuna Kadar 6’yı Geçemez
Dolar Yıl Sonuna Kadar 6’yı Geçemez

Dolar Yıl Sonuna Kadar 6’yı Geçemez

Ankara Sanayi Odası (ASO) kanadından gelen bir ekonomik analiz neticesinde bu cümle kuruldu. Yapılan kritik analize göre dolar için; “Yıl sonuna kadar 6 lirayı geçmez” ifadesi kullanıldı.

A+A-

Türkiye’de dolar bazında sular durulmuyor. Hem sade vatandaş hem de sanayicilerin merakla takip ettiği Dolar/TL paritesi için şimdiden yıl sonu tahminleri üzerinde analizler geliştirilmeye başlandığı basına yansıyor.

Son olarak 6,23 zirvesini tekrar gördükten sonra seçim süreci ile beraber deneyimlenen iki dini bayram süreci dahilinde bir düşüş trendi çıkartan Dolar/TL paritesi için, bu yıl 12 lira olacağını söyleyen ekonomistlerde var 6 liraya ulaşamayacağını söyleyen sanayiciler de.

Yapılan son röportajlardan elde edilen verilere göre Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından  da bir yıl sonu dolar tahmini geldi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanlığı görevini ifa eden Nurettin Özdebir’in yaptığı analizler neticesinde ekonomi için sancılı bir sürecin geçmesine rağmen olumlu bir sürecin başlayabileceğine dair emareler yer aldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in yaptığı açıklamalar ve tespit ettiği analizlere göre doların yıl sonuna kadar 6 liraya geçmemesi muhtemel.

Özdebir’in yaptığı analizlerden öne çıkan ifadeler şu şekilde: Türkiye'nin son aylarda cari fazla vermesi konusu önemini korurken, bu durumun üretimsizlikten kaynaklandığı bir gerçektir. Kur farklarından kaynaklı herkes kendisini korumaya alırken, bu durumun sonucu olarak da dolarizasyon normal olarak artış gösterdi ifadelerinde bulunuldu.

Gelecek yıllar için de bir öngörüde bulunan ASO başkanı Özdebir; "Ali Babacan zamanında, aşırı değerli Türk lirası bizim temel şikayetlerimizden birisiydi ve Türk sanayisi üretemez hale geldi. Hatta 1 dolar 1,20 lirayı gördü. Yaşayarak gördük. Ne oldu bu dönemde? Üretemeyenler ithalata, birikimi olan inşaata yöneldi. Yani aşırı değerli Türk lirası, sanayimize çok büyük zarar verdi. Bir sürü insan ya inşaatçı ya da ithalatçı oldu. Şimdi onun sonuçlarını yaşıyoruz." İfadelerinde bulunurken; ayrıca Dolar şu anda olması gereken yerde. Yıl sonuna kadar 6 lirayı geçmez. İddiasında da bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.