1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dolu Kadroya Vekaleten Atama Yapılır Mı
Dolu Kadroya Vekaleten Atama Yapılır Mı

Dolu Kadroya Vekaleten Atama Yapılır Mı

Sayıştay Başkanlığının verdiği karar ile dolu olan kadroya, o kadronun görevini yapmak üzere vekaleten atama yapılamayacağı belirtildi.

A+A-

Belediye ve Bakanlıklar Dikkat
Afyonkarahisar Belediyesinin 2017 yılı denetim raporunda özel kalem müdürü kadrosunun dolu olmasına rağmen o kadroya başka birinin vekaleten atanamayacağı bilgisi yer aldı. Belediyelerde ve bakanlıklarda yaşanan bu durum da açıklığa kavuşmuş oldu. Benzer bir tablo bakanlıklarda da yaşanmaktadır. Kararname çıkmadan önce o kadro için görevlendirme yapılmakta ve sonradan vekaleten atama yapılmaktadır. Ancak kararname çıkana kadar önceki kişi görevine devam etmeli ve vekaleten atama yapılmamalıdır.

Rapordan Ayrıntılar
Sayıştay’ın Afyonkarahisar Belediyesinin 2017 yılı denetim raporunda yer alan bulgulardan biri de dolu olan özel kalem müdürlüğü kadrosuna başka bir memurun görevlendirilmesi ve harcama yetkililiğini kullanması oldu. 

657 sayılı DMK gereği geçici olarak işten uzaklaşan memurun yerine kurum içinden ya da açıktan vekaleten atama yapılabilir. 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile de harcama yetkilisi belediye bütçesiyle ödenek tahsis edilen her bir harcama biriminin en üst yöneticisi olarak tanımlanmıştır. Harcama Yetkilileri Hakkında Genel Tebliğ ile harcama yetkilisinin bütçeyi kullanacağı belirtilmiştir. 

Raporda bu hükümler hatırlatılarak Afyonkarahisar Belediyesinde özel kalem müdürü kadrosuna 15.05.2017 tarihinde atama yapıldığı ve atananın halen görevde olduğu belirtildi. Harcama yetkilisi de bu kişi olduğundan vekaleten atama yapılamaz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.